
Návštěva premiéra Bohuslava Sobotky ve Stockholmu
07.11.2016 / 17:26 | Aktualizováno: 06.02.2019 / 15:31
(Archivní článek, platnost skončena 05.02.2019 / 01:00.)
Na pozvání švédského premiéra Stefana Löfvena navštívil ve dnech 3. a. 4. listopadu premiér Bohuslav Sobotka Švédské království. Společně s ním dorazila do Stockholmu i početná podnikatelská delegace.
První bodem programu bylo jednání se švédským předsedou vlády. Schůzka se týkala především bilaterální česko-švédské spolupráce a jejího možného prohlubování. Obě strany jednaly především o posilování hospodářských kontaktů mezi oběma zeměmi, zejména v inovativních oborech a digitálním průmyslu. Dalším významným tématem byly sociální otázky, tvorba nových pracovních míst a zaměstnanost mládeže. Premiéři projednali též aktuální otázky v oblasti evropské spolupráce, bezpečnosti a obraně nebo lidských práv.
Předsedové vlád vydali též společné prohlášení (viz příloha). Shodli se na tom, že je nutné podporovat fungování Evropské unie, zaručující stabilní, prosperující a bezpečnou Evropu. I v souvislosti s blížícím se vystoupením Velké Británie z EU se premiéři shodli na několika klíčových oblastech, ve kterých si přejí posílit spolupráci.
Po setkání se Stefanem Löfvenem pokračoval Bohuslav Sobotka ve své návštěvě účastí na česko-švédském podnikatelském semináři ve Švédské královské inženýrské akademii (IVA) zaměřeném na oblast energetiky, kde zhodnotil ekonomické vztahy mezi oběma zeměmi. Během odpoledne stihl společně s předsedou Českomoravské konfederace odborových svazů Josefem Středulou také jednání se zástupci Rady severských odborových organizací a švédských odborových svazů SACO, TCO a LO.
Následně se premiér setkal s českými krajany a studenty, kteří působí a studují ve Švédsku. Poděkoval jim za šíření dobrého jména a pověsti České republiky v zahraničí. Od krajanské komunity také převzal upomínkový dárek.
Závěrem čtvrtečního programu byla slavnostní recepce konaná u příležitosti oslav Dne vzniku samostatného československého státu. Zde mimo jiné převzal pozůstalost po Emmě Destinnové, kterou se švédští bratři Kaj a Ronny Schuelerové rozhodli věnovat Českému muzeu hudby. Premiér při této příležitosti zmínil historický význam 28. října a demokratické a liberální ideály, s nimiž byla republika založena a na kterých by mělo být stavěno i v současnosti. Vzpomněl i 80. výročí narození prezidenta Václava Havla a vyzdvihl česko-švédské vztahy.
V pátek ráno předseda vlády posnídal s významnými osobnostmi z české krajanské komunity a následně se setkal se zástupci českého podnikatelského sektoru působícími ve Švédsku. V dopoledních hodinách pak navštívil Karolinska Institutet, přední lékařskou univerzitu a výzkumné centrum ve Stockholmu, jenž úzce spolupracuje s brněnským Centrem CEITEC VUT. Součástí areálu je nově budovaná moderní nemocnice Nya Karolinska. Výhradním dodavatelem inovativních zdravotnických lůžek nejen pro Nya Karolinska, ale i pro ostatní nemocnice v regionu Stockholm je česká společnost Linet, ukázku jejíž práce si premiér také prohlédl.
Na stockholmské radnici se Bohuslav Sobotka setkal s předsedkyní městské rady Evou-Louise Erlandsson Slorachovou a pohovořil s ní o tématech aktuálních pro Stockholm i česká města, jako je dostupné bydlení, veřejná doprava, spolupráce sítě evropských měst či koncept Smart Cities. Následně předseda vlády jednal na švédském Ministerstvu obrany o dalším posilování vzájemné česko-švédské spolupráce na poli obrany a o aktuálních výzvách evropské bezpečnosti a společné obrany. Posledním bodem premiérova programu bylo uctění památky bývalého švédského premiéra Olofa Palmeho. Bohuslav Sobotka položil květiny na jeho hrob a připomněl si třicet let od tragické smrti tohoto významného švédského politika.