
Potápěči pyrotechnici z Česka znovu na lokalitě Mostarského jezera
07.09.2020 / 18:28 | Aktualizováno: 04.02.2025 / 13:33
Během dne velvyslankyně Ivana Hlavsová navštívila mezinárodní potápěčskou základnu na břehu Mostarského jezera, kde již druhý rok po sobě byla z jezera odstraněna nevybuchlá munice. Během návštěvy se velvyslankyně Hlavsová setkala s představiteli Ministerstva bezpečnosti BaH, a vedoucími Správy civilní ochrany FBiH a Správy civilní ochrany RS, jejichž týmy již řadu let spolupracují s českými týmy na odminování vodních toků v Bosně a Hercegovině.
Spolupráce mezi Policií ČR, Ministerstvem bezpečnosti BaH a ředitelstvími civilní ochrany obou entit FUCZ a RUCZ v oblasti odminování pod vodou probíhá úspěšně již od r. 2012. Každý rok je realizováno několik společných misí, v rámci kterých se postupně čistí od nevybuchlé munice řeky a jezera na území BaH. Za uplynulé období bylo vyzdviženo a bezpečně zneškodněno několik desítek tun nevybuchlé munice z řeky Sávy, Sány, Driny, Uny, z jezera Kop u Tuzly, Černého jezera u Bihače a Mostarského jezera. Tato munice pochází především z období konfliktu v 90. letech, našlo se rovněž několik leteckých pum z II. světové války a dokonce dělové koule z období Osmanských válek.
Dlouhodobá spolupráce bezpečnostních jednotek má za následek uspořádání dvou odmínovacích misí a dvou výcvikových misí pro týmy civilní ochrany subjektů z FBiH a RS. Bohužel pandemie způsobená virem COVID-19 letos změnila tradici, ale doufáme, že v úspěšné spolupráci budeme pokračovat i v budoucnu. Spolupráce ČR s Ministerstvem bezpečnosti, Policií BaH i civilními jednotkami obou entit (FUCZ a RUCZ) úspěšné probíhá také prostřednictvím dalších projektů. Před dvěma roky například Pyrotechnická služba České republiky ve spolupráci s FUCZ vyčistila velkou část bývalých muničních skladů v osadě Hadžići, poté došlo k výměně cenných zkušeností, např. v oblasti daktyloskopie cizinců nebo v prevenci obchodování s drogami.