Hlavní instituce EU: Evropský parlament

V tomto přehledovém článku naleznete základní informace o Evropském parlamentu společně s odkazy na jeho webové stránky.

Evropský parlament

Evropský parlament je jediným parlamentem na světě se dvěma sídly, a to francouzským Štrasburkem, kde probíhá většina jeho plenárních jednání, a Bruselem, kde zasedají primárně parlamentní výbory a případně rovněž tzv. miniplenární zasedání. Nadto sídlí sekretariát Evropského parlamentu hlavně v  Lucemburku.

Historie Evropského parlamentu sice sahá Pařížskou smlouvou až do roku 1951, přímá volba zákonodárného sboru však existuje až od roku 1979. Počet europoslanců se v čase mění, reflektuje počet členských států EU a počet jejich obyvatel. Smlouva o EU stanoví maximální počet 751 europoslanců včetně předsedy. V aktuálním legislativním cyklu (2019–2024) čítá Evropský parlament 705 poslanců, po volbách v červnu 2024 jich bude nejspíše nově 720. Počet českých europoslanců však zůstane nezměněn: je a bude jich 21.

Evropský parlament zasedá plenárně nejméně 12x ročně. Jeho jednání řídí předseda/kyně. K ruce má aktuálně 14 místopředsedů a 5 kvestorů. V době, kdy nezasedá plénum, jednají výbory Evropského parlamentu, jichž je aktuálně celkem 20.

Zbylé týdny ve dva roky předem daném kalendáři jsou tzv. frakční týdny, kdy zasedá všech 7 politických skupin Evropského parlamentu, případně se europoslanci věnují vnější parlamentní činnosti, tj. voličům a výjezdům.

Evropský parlament má jakožto unijní instituce legislativní, rozpočtovou a dohledovou pravomoc. Europoslanci ve výborech dle témat upravují návrhy legislativy předložené Evropskou komisí pozměňovacími návrhy. Po odhlasování „zprávy“, která tyto pozměňovací návrhy seskupí, následují interinstitucionální jednání o předpisu s Radou: pokračuje tak řádná legislativní procedura.

Evropský parlament také společně s Radou EU rozhoduje každý listopad o ročním rozpočtu EU na další období.

V některých oblastech politik (například u rozšíření EU) vydává svůj souhlas, tj. vysloví se ano/ne, ale nemá možnost uplatňovat pozměňovací návrhy. Vyjadřuje také důvěru nové Komisi sestavené po volbách do EP.

O programu zasedání Evropského parlamentu rozhoduje Konference předsedů zajišťující též vztahy s ostatními institucemi EU. Politické předsednictvo se věnuje hlavně administrativním a finančním otázkám uvnitř EP.

Každý europoslanec má také svůj tým asistentů a poradců, které lze nalézt na internetu a občan tak může svého zástupce přímo kontaktovat.

Evropský parlament rovněž usiluje o transparentnost. Jednání jeho plenárních schůzí, jakož i výborů, jsou přenášena online, a to včetně tlumočení do 24 oficiálních jazyků EU.