česky  english 

rozšířené vyhledávání

Druhé české předsednictví, aneb Evropa jako úkol

Ve znamení tohoto havlovského hesla se neslo historicky druhé české předsednictví v Radě Evropské unie (CZ PRES), kdy Češi od 1. července do 31. prosince 2022 předsedali jednáním 27 členských států Rady EU. Priority českého předsednictví byly stanoveny nejen programem předsednického tria, které Česko tvořilo společně s Francií a Švédskem, ale také napjatou geopolitickou situací, na kterou bylo potřeba adekvátně a rychle reagovat. Hlavními programovými pilíři se tak stala obnova Ukrajiny a zvládnutí uprchlické krize, energetická bezpečnost, posílení evropských obranných kapacit vč. kybernetického prostoru, strategická odolnost evropské ekonomiky či odolnost demokratických institucí.

Mezi nejvýraznější úspěchy českého předsednictví patří schválení tří balíčků sankcí proti Ruské federaci, pozastavení dohody o vízové facilitaci s Ruskem, schválení finanční podpory Ukrajině, vstup Chorvatska do Schengenu či schválení všech klimatických částí balíčků Fit for 55. Opomenout nelze ale ani celou řadu opatření v oblasti energetiky, která měla za cíl připravit EU na zimu bez ruského plynu a zároveň urychleně, a jak se ukázalo i úspěšně, reagovat na extrémní ceny energií. K dosažení shody na zmíněných bodech měli čeští diplomaté v Bruselu a vládní představitelé k dispozici téměř 1 500 jednání pracovních skupin a necelých 50 formálních zasedání Rady Evropské unie.

České předsednictví se ale neodehrávalo pouze v Bruselu, Lucemburku či Štrasburku. Česko hostilo na svém území 14 neformálních Rad a dalších cirka 300 akcí na pracovní úrovni. Vrcholnou akcí českého předsednictví bylo setkání evropských lídrů na Pražském hradě, v rámci kterého proběhlo také historicky první zasedání Evropského politického společenství (EPC – European Political Community). Tohoto jednání se zúčastnilo 44 lídrů evropských států, kteří měli možnost neformálně jednat o současných problémech Evropy či o budoucí spolupráci ve strategických oblastech.

Zajímají Vás konkrétní výsledky politických i diplomatických jednání CZ PRES 2022 nebo se chcete podívat např. na to, jak to vypadalo na Pražském hradě v průběhu summitu? Vše potřebné naleznete na odkazech níže a na webové stránce předsednictví České republiky v Radě Evropské unie.

Výsledky českého předsednictví v Radě EU (europa.eu)

Naplňování priorit předsednictví České republiky v Radě Evropské unie (europa.eu)

Pražský summit v číslech (europa.eu)

Program českého předsednictví (europa.eu)

Fotografie a videa (europa.eu)