česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Evropská komise
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo

Hlavní instituce EU: Evropská komise

V tomto přehledovém článku naleznete základní informace o Evropské komisi společně s odkazy na její webové stránky.

Evropská komise je jednou z klíčových institucí EU, a to zejména proto, že (téměř monopolně) navrhuje nové unijní předpisy a také dohlíží na jejich dodržování.

Evropskou komisi řídí předseda nebo předsedkyně, který/á je na návrh Evropské rady volena na pět let, a to vždy po volbách do Evropského parlamentu, který předsedu/kyni volí absolutní většinou poslanců. Nejbližší volby do Evropského parlamentu proběhnou ve dnech 6.–9. června 2024 a nová Evropská komise tak vznikne během léta 2024.

Kolegium komisařů kromě předsedkyně čítá dalších 26 členů: každá členská země EU nominuje svého komisaře, ten je však nestranným a neprosazuje zájmy své domovské země. Komisaři před svým jmenováním absolvují odborná slyšení ve výborech Evropského parlamentu, a to dle specializace jejich budoucího portfolia. Komisaři tak mají určené agendy, jejichž politické řízení jim náleží, a podílí se na provádění politických priorit Evropské komise nastavených na počátku jejího mandátu.

Současná Evropská komise má kromě předsedkyně osm místopředsedů. Polovina z nich jsou běžní místopředsedové a tuto pozici zastává i česká komisařka. Druhá polovina jsou nově – od ustanovení komise v roce 2019 – tzv. výkonní místopředsedové. Ti dohlíží na provádění hlavních politických priorit, koordinují práci ostatních komisařů a řídí rovněž generální ředitelství v rámci Evropské komise. Jsou jmenováni z řad největších politických frakcí Evropského parlamentu. Speciální místo dané Lisabonskou smlouvou (2009) má také vysoký unijní představitel pro zahraniční a bezpečnostní politiku, jehož pozice je spojena s pozicí výkonného místopředsedy a šéfa Evropské služby pro vnější činnost.

Každý komisař má k dispozici podpůrný aparát: svůj kabinet nejbližších spolupracovníků, který si sestavuje při nástupu do funkce.

Dále většině komisařů podléhají také generální ředitelé jednotlivých generálních ředitelství Evropské komise, která jsou odpovědná za jednotlivé oblasti politik – například DG ECFIN se věnuje ekonomickým a finančním záležitostem, DG NEAR politice sousedství a rozšíření nebo DG MOVE mobilitě a dopravě.

O vnitřní koordinaci a koherenci prací Evropské komise se stará Generální sekretariát Evropské komise a stanoviska připravuje její právní služba.

Kolegium komisařů se schází zpravidla jednou týdně v Bruselu v budově Berlaymontu. V případě týdnů, kdy zasedá plénum Evropského parlamentu ve Štrasburku, pak kolegium zasedá rovněž ve Štrasburku.

Evropská komise zejména schvaluje návrhy nové legislativy, ať již směrnic či nařízení, které jsou dále projednávány Radou EU a Evropským parlamentem. Evropská komise také vydává (právně nezávazná) sdělení k různým politikám EU, která hodnotí jejich aktuální stav a identifikuje problémy k dalšímu řešení.

Evropská komise je i „strážkyní smluv“, dohlíží tedy na dodržování právního rámce EU a může rozhodnout o zahájení řízení s členskými zeměmi, pokud shledá, že je právo porušováno - například když členská země nedodrží termín pro transpozici unijní směrnice do národního právního řádu, či tento proces provede nedostatečně nebo špatně. V případě zjištění porušení smluv může Evropská komise žalovat členské státy u Soudního dvora EU.

Evropská komise rovněž spravuje rozpočet EU a zastupuje ji v jednání navenek. Skrze Evropskou službu pro vnější činnost řídí síť Delegací EU ve třetích zemích (tj. mimo EU). Evropská komise má rovněž svá zastoupení v každé zemi EU, tedy včetně CZ, jejichž rolí je zejména poskytovat podporu předsedkyni a celé Evropské komisi při jednání s představiteli CZ a být hlasem Evropské komise v CZ a komunikovat o EU.

Evropská komise pracuje předvídatelně na základě ročního programu prací, avizovaného předsedkyní každý rok v září v tzv. proslovu o stavu Unie (State of the Union). Evropská komise však také reaguje na aktuální výzvy (krize covid, ruská agrese na Ukrajině) a předkládá flexibilně návrhy v urgentních oblastech.

Evropská komise pracuje transparentně. Denně pořádá online tiskové konference, tzv. midday, a zveřejňuje stanoviska a informace k aktuálnímu dění či nově vydané legislativě. Na webu Evropské komise lze také najít programy kolegia a zápisy z jednání.