
Zápis dvou nových kulturních památek na Seznam světového dědictví UNESCO
18.07.2019 / 16:21 | Aktualizováno: 22.11.2022 / 15:05
Během 43. zasedání Výboru pro světové dědictví UNESCO bylo rozhodnuto dne 6. července 2019 o zápisu nových kulturních památek na Seznam světového dědictví UNESCO. Česká republika získala zápis hned dvou kulturních památek, nadnárodní nominace „Krušnohorská hornická krajina“ předložená společně s Německem a „Krajina pro chov a výcvik ceremoniálních kočárových koní v Kladrubech nad Labem“.
Krušnohorská hornická krajina
Společná česko-německá nominace hornického regionu Erzebirge/Krušnohoří se skládá z 22 oblastí, z nichž pět se nachází v Krušnohoří – Hornická krajina Jáchymov, Hornická krajina Abertamy – Boží Dar – Horní Blatná, Rudá věž smrti, Hornická krajina Krupka a Hornická krajina Mědník. Úspěšný zápis této nominace je výsledkem mnohaleté spolupráce mezi českou a německou stranou, počaté už v roce 1998.
Zápis Krušnohorské hornické krajiny oceňuje podstatný vliv těžby a zpracování rud v Krušnohorském pohoří na celkový světový rozvoj hornictví a souvisejících technologií. Mezi důležité inovace vyvinuté v této oblasti patří například první geologické mapy, techniky zpracovávání rud a čerpání důlních vod a také první hutnické příručky a učebnice. Tato krajina je značně charakterizována hornickou kulturou od 12. do 20. století a její zápis do Seznamu světového dědictví zahrnuje i hornická městečka a dochované památky nacházející se v této oblasti.
Krajina pro chov a výcvik ceremoniálních kočárových koní v Kladrubech nad Labem
Nominace národního hřebčínu Kladruby nad Labem byla po přidání několika doporučení a podmínek od odborné organizace ICOMOS rovněž schválena pro zápis na Seznam světového dědictví. Podmínky byly českou stranou přijaty a budou bez prodlení splněny do prosince příštího roku. Výbor dále ocenil výjimečnost této nominace vzhledem k jejímu důrazu na hodnotu krajiny v souvislosti s chovem starokladrubských koní.
Chov ceremoniálních kočárových koní v Kladrubech nad Labem je výjimečný svým využitím okolní krajiny, která byla po staletí upravována za účelem nejefektivnějšího šlechtění vzácného plemene barokních galakarosiérů – starokladrubského koně. Krajina je tak poznamenána specifickou strukturou pastvin, stájí, stromořadí a vodních systémů pro zajištění nejúčinnějšího chovu vzácných koní. Hřebčín v Kladrubech je také nejstarším hřebčínem na světě a jeden z mála, kde jsou jako součást národního kulturního dědictví chováni kočároví koně.
Hornická krajina Krušnohoří a Hřebčín v Kladrubech nad Labem se tak stávají třináctou a čtrnáctou českou památkou s titulem světového dědictví.