
Vzpomínkové akce v Gien k výročí účasti československých vojáků v bojích v červnu 1940
20.06.2016 / 19:40 | Aktualizováno: 23.06.2020 / 18:39
Po téměř ročních přípravách se v sobotu 18. června 2016 velvyslankyně ČR ve Francie Marie Chatardová, přidělenec obrany brigádní generál Jaroslav Malý a zástupkyně obchodního úseku velvyslanectví paní Irena Blanchon zúčastnili celodenních vzpomínkových akcích ve městě Gien u příležitosti 76. výročí účasti vojáků 1. československé divize ve Francii v bojích proti postupující německé armádě po napadení Francie v červnu 1940.
Impulsem pro tyto akce bylo nalezení historických dokumentů v archivu Asociace československých dobrovolníků ve Francii, které se týkaly popisu průběhu bojů o kamenný most přes Loiru v Gien (viz obr. 1). Dokument byl sepsán přímým účastníkem bojů, četařem Josefem Součkem, který v roce 1995, tehdy již v hodnosti generálmajora, požádal dopisem město Gien, zdali by bylo možné si připomenout tyto události a na starý kamenný most připevnit pamětní desku s textem týkajícím se těchto událostí (viz obr. 2).
Přidělenec obrany v Paříži brigádní generál Jaroslav Malý vešel tedy v roce 2015 znovu ve styk s vedením města Gien a po 21 letech se podařilo přání generála Součka splnit. Současně se podařilo vytvořit trvalou vzpomínku na tyto tragické události a na ztráty životů vojáků a civilistů.
V atmosféře zmatku způsobené zhroucením Francie v červnu 1940 si 1. a 2. pěší pluk 1. čs. divize vedly poměrně dobře. Splnily dané rozkazy, v bojích neutrpěly těžké ztráty a byly nepříjemným překvapením pro nepřítele. Po celou dobu svého bojového nasazení zpravidla kryly ústup francouzských jednotek a opouštěly ohrožený prostor jako poslední. Dvaatřicet příslušníků obou pluků obdrželo francouzská vojenská vyznamenání Croix de guerre, československé orgány pak udělily 132 československých válečných křížů a 109 medailí Za chrabrost.
Velitelé francouzských divizí, v jejichž sestavách čs. pluky bojovaly, jim vyslovili uznání, např. generál Dunoyer, velitel 239. pěší divize, vydal po vyhlášení příměří 23. 6. 1940 rozkaz, v němž o 2. čs. pěším pluku prohlásil: „V okamžiku, kdy končí nepřátelství, chce generál Dunoyer vysloviti československým jednotkám svou hrdost nad tím, že jim mohl velet. V boji ukázaly statečnost a ukázněnost, které vzdává čest…“.
Ztráty je velmi těžké vyčíslit. Podle oficiálních údajů ztratily čs. pluky v bojích „pouhých“ 30 mužů. Počet mrtvých a zajatých bývá ovšem historiky odhadován na asi 400 mužů, přičemž stovky dalších byly prohlášeny za nezvěstné.
V rámci celodenních vzpomínkových akcí na tyto události proběhl nejprve společný francouzsko-česko-slovenský trh v centru města, doprovázený prohlídkou výstavy „Československá armáda ve Francii“ vytvořené Vojenským historickým ústavem v Praze. Dále se pokračovalo položením věnců u památníku na obránce města Gien, pojmenováním nového parčíku v nové výstavbě města „Square de la 1re division tchécoslovaque en France“, odhalením nové pamětní desky na starém kamenném mostě v centru Gien přes Loiru s textem generála Josefa Součka, položením věnců před starou radnicí, slavnostním vztyčením státních vlajek, vystoupením české vojenské hudby a laserovou show k historickým událostem z uvedeného období v roce 1940.
Celodenního programu se zúčastnili velvyslanci České republiky a Slovenské republiky, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje a starosta města Ludgeřovice Daniel Havlík, starosta a vedení města Gien, senátoři a poslanci z regionu, přidělenci obrany ČR a SR, zástupci francouzské armády a gendarmerie z regionu, jednotka Čestné stráže z Posádkového velitelství Praha, hudební těleso Ústřední hudby Armády České republiky, představitelé asociace Volontaires tchécoslovaques en France a další místní asociace a představitelé.
Celodenní program vzpomínkových akcí byl důstojným připomenutím československé účasti v bojích 2. světové války na území Francie.