
Vzpomínkové akce v Darney ke Dni ozbrojených sil
27.06.2016 / 19:12 | Aktualizováno: 23.06.2020 / 18:39
Dne 25. června 2016 se delegace České republiky v čele s náměstkyní ministra obrany Alenou Netolickou zúčastnila tradičních vzpomínkových akcí v Darney v Lotrinsku. Za hustého deště proběhly tři vzpomínkové akty, nejprve u Pomníku Václava Havla, dále hlavní ceremonie u Československo - francouzského památníku a nakonec u Pamětní desky Tomáše G. Masaryka.
Na pláni u Darney nastoupilo 30. června 1918 na 6 000 vojáků Československé střelecké brigády ke složení přísahy a k převzetí bojového praporu z rukou francouzského prezidenta Raymonda Poincarého, za účasti tajemníka Československé národní rady Edvarda Beneše. Ten také oznámil před nastoupenými vojáky, že Francie uznává nároky Čechů a Slováků na samostatný stát. Den 30. 6. byl v roce 2002 určen prezidentem Václavem Havlem jako Den ozbrojených sil ČR.
Letošních ceremonií se zúčastnil slovenský velvyslanec pan Marek Eštok, zástupce velvyslankyně ČR pan Daniel Volf, prefekt departmentu Vosges Jean-Pierre Cazenave-Lacrouts, starosta města Darney Yves Desvernes, poslanci, senátoři a radní z departmentu Vosges, zástupce náčelníka generálního štábu Ozbrojených sil Slovenska brigádní generál Jindřich Joch, ředitel Agentury vojenského zdravotnictví Armády ČR brigádní generál Zoltán Bubeník, přidělenci obrany ČR a Slovenska, čestné jednotky obou zemí včetně jednotky francouzské, slovenská i česká vojenská hudba a řada dalších hostů včetně česko-francouzských spolků pečujících o památku československých dobrovolníků.
V rámci návštěvy československého muzea došlo k zajímavému setkání s panem Henri Cômem, tvůrcem Pomníku Václava Havla v Darney, který ke svému dílu české delegaci řekl:
„Vše začalo v listopadu 1989, když na rozhlasových vlnách Radia Praha bylo přenášeno velké shromáždění v Praze. V hlasových intonacích jednotlivých projevů bylo velmi dobře cítit, že právě probíhá slavná Sametová revoluce a že komunistický režim se brzy zhroutí!
Měl jsem již nějaký čas záměr vyrobit « medailon » o průměru 60 cm představující minci české koruny, na které mladá dívka na kolenou sází lípy. Když jsem poslouchal listopadové projevy, řekl jsem si « nyní se mladá dívka postavila, lípy vyrostly do tvaru Francie, dívka natahuje pravou ruku k lepším dnům představovaných sluncem nad Slavkovem a zámkem Slavkov (který je družebním městem Darney), dívka pošlapává rudý roubík, který měla více než 40 let v ústech, držíce v levé ruce rýč, který ji umožnil pracovat a na zemi hoří svíčka Svobody. To vše jsem tedy ztvárnil v návrhu pomníku » (viz foto).
V roce 1991 za pomoci Michela Arnoulda jsme vytvořili pomník z červených cihel, které představovaly zeď Východu, jež byla rozbita Sametovou revolucí a která stojí naproti Památníku nezávislosti z roku 1918 (myšleno Československo-francouzského památníku v Darney, který je na kopci naproti).
Na severní straně je tedy mladá dívka u lipových stromů a na druhé straně, v kruhu představujícím « Bulu Sametové revoluce », je jméno Václav Havel, na počest 1. prezidenta České republiky.
Bohužel po 23 letech došlo k postupné degradaci pomníku kvůli vydroleným cihlám, k opravě došlo v roce 2015 za pomoci mých přátel a s využitím lepších stavebních materiálů, takže věříme, že nyní vydrží mnohem déle“.
Další informace a fotografie z ceremonie viz stránky ministerstva obrany.
Foto: ZÚ Paříž a Ministerstvo obrany (Miroslav Šindelář).

Společný věnec Ministerstva obrany ČR a Generálního štábu Armády ČR k památníku v Darney položili náměstkyně Alena Netolická a ředitel Agentury vojenského zdravotnictví Armády ČR brigádní generál Zoltán Bubeník.

Čest československým legionářům vzdal v Darney také prefekt departmentu Vosges, Jean-Pierre Cazanave-Lacrouts.

Zástupce velvyslankyně Daniel Volf a André Poirot, ředitel československého muzea v Darney a držitel ceny Gratias agit 2014 za šíření dobrého jména České republiky v zahraničí.

U Pomníku Václava Havla se delegace poklonila památce prvního českého prezidenta, po kterém je v Darney pojmenována ulice vedoucí k Památníku československých legionářů.