français  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Odhalení pamětní desky v Agde k výročí obnovení československé armády ve Francii

Dne 4. června 2016 se konala v jihofrancouzském městě Agde vzpomínková ceremonie spojená s odhalením pamětní desky věnované obnovení československé armády ve Francii v červnu 1940. Na ceremonii bylo zastoupeno ministerstvo obrany ČR delegací Vojenského historického ústavu v čele s plukovníkem Alešem Knížkem, za velvyslanectví ČR v Paříži se účastnil přidělenec obrany brigádní generál Jaroslav Malý s nadpraporčíkem Michalem Soukupem a velvyslanectví Slovenska reprezentoval přidělenec obrany plukovník Peter Knánik.

Město Agde bylo zastoupeno starostou panem Gilles d'Ettore a dalšími zástupci města, přítomen byl také zástupce regionálního ředitele francouzských drah SNCF (na jejichž budově byla pamětní deska upevněna) pan Frédéric Guichard a rovněž představitelé historických asociací s dobovými prapory. Ceremonie se zúčastnila také Asociace československých dobrovolníků ve Francii z Paříže reprezentovaná prezidentem Pavlem Lešákem.

V roce 2016 uplynulo 76 let od znovuvytvoření československé armády ve Francii po zahájení 2. světové války. Po obsazení Československa v březnu 1939 začali Československo opouštět občané, kteří se nedokázali smířit s nastalou situací a byli rozhodnuti bojovat za svobodu své země. Přes Polsko a  Balkán se dostali až do Francie, kde se v Agde tvořila československá bojová jednotka. V září 1939 byl městem Agde poskytnut tábor pro účely výcviku tvořící se československé armády. Tato armáda znamenala především kontinuitu pokračování československého státu po jeho obsazení tehdejší Třetí říší Adolfa Hitlera. 

Na počátku června 1940 okolo 12 000 dobrovolníků a mobilizovaných Čechoslováků tvořilo 1. československou divizi ve Francii. Dva pěší pluky z celkem tří pluků vycvičené v Agde a další zabezpečovací jednotky se od 6. června 1940 podílely po boku francouzské armády na Bitvě o Francii po jejím napadení tehdejším fašistickým Německem. 

Českoslovenští vojáci se sice úspěšně zapojili do bojů na řekách Marna a Loire, ale situace francouzské armády byla beznadějná, a proto bylo rozhodnuto o stažení obou československých pluků na jih Francie do Agde. 

Po podepsání příměří ve Francii příslušníci divize, kteří chtěli pokračovat v boji proti nepříteli (bylo jich kolem 4 800), byli z jihofrancouzského přístavu Sète odsunuti díky pomoci britského námořnictva do Velké Británie, kde byla 1. československá divize ve Francii reorganizována na 1. československou smíšenou brigádu ve Velké Británii. Ti, kteří zůstali ve Francii, byli zařazeni do pracovních zahraničních jednotek nebo se zapojili do domácího odboje.

Galerie


Odhalení pamětní desky v Agde