english  norsk  česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Aktuální informace ke vstupu na území Norska po 1. červenci 2021

(Archivní článek, platnost skončena 24.08.2021 / 09:12.)

Norská vláda rozhodla od 1. července 2021 k přistoupení k tzv. společnému Evropskému covid certifikátu a rovněž upravila podmínky pro vstup do země.

Na oficiálních stránkách vlády Norského království byly zveřejněny upravené podmínky pro vstup do teritoria.

Anglická verze viz: https://www.regjeringen.no/en/topics/koronavirus-covid-19/travel-to-norway/id2791503/

https://www.fhi.no/en/op/novel-coronavirus-facts-advice/facts-and-general-advice/entry-quarantine-travel-covid19/

Norská verze viz: https://www.regjeringen.no/no/aktuelt/alle-eueos-land-aksepterer-koronasertifikat-ved-reiser/id2864740/

Seznam aktuálně otevřených legálních hraničních pozemních (land), vzdušných (flyplasser) a námořních (havner) přechodů do Norska s otevírací dobou testovacích stanic na COVID (v norštině):

https://www.helsedirektoratet.no/tema/beredskap-og-krisehandtering/koronavirus/apne-grenseoverganger-med-teststasjoner

 

Do Norska podle aktuálně platných pravidel mohou vstoupit mj. zahraniční osoby, jež jsou plně vakcinovány vakcínou schválenou Evropskou lékovou agenturou (obě dvě dávky) nebo které se v posledních 6 měsících zotavily z nemoci covid, a které tuto skutečnost mohou dokumentovat příslušným Covid certifikátem majícím QR kód, který může být verifikován (tj. strojově přečten) norskými autoritami a úřady. Osoby nemající očkování nebo s neprodělanou nemocí COVID mohou do Norska vstoupit taktéž, nicméně musí cestovat z tzv. zelených států. Dále je vyžádována registrace na webových stránkách www.entrynorway.no.

Česká republika přistoupila od 1. července 2021 ke společnému Evropskému covid certifikátu rovněž. Tento se dá pořídit například ze stránek https://koronavirus.mzcr.cz/aplikace-tecka-ctecka a to včetně čtečky.

Velvyslanectví Česke republiky v Oslo doporučuje mít u sebe pro všechny případy i čerstvý PCR test (ne starší než 72h), byť tento nemusí být norskými orgány vyžadován.

Velvyslanectví České republiky dále upozorňuje na možnost byrokratických komplikací spojených se vstupem do Norska, jakož i na možné dlouhé čekací doby  na pozemních hraničních přechodech se Švédskem. O vpuštění resp. zamítnutí vstupu osoby do teritoria rozhodne vždy službu konající norský orgán.

Na základě dosavadní zpětné vazby od českých turistů Velvyslanectví ČR doporučuje věnovat mimořádnou pozornost plánování cesty do Norska tak, aby se cestující a turisté pokud možno vyhnuli tranzitu přes žlutá nebo červená území z pohledu Norska, chtějí-li se vyhnout povinné karanténě (aktualizovaná mapa zelených, žlutých a červených států a oblastí se zobrazí při rozkliknutí druhého webového odkazu shora). Aktuálně se proto nedoporučuje volit např. letecký tranzit přes Nizozemské království (letiště Amsterdam-Schiphol) nebo Francii (letiště Paříž-CDG), neboť oba státy nespadají do tzv. zeleného statusu. Stejně tak se nyní nedoporučuje projíždět dopravními prostředky přes území Dánska.  Pro turistu z ČR, který by přes tzv. nezelené oblasti tranzitoval, by to znamenalo povinnost nastoupit okamžitě po příletu do Norska karanténu případně mu může být vstup do země zamítnut. 

Letecké nebo trajektové společnosti provozující přepravu pasažérů do Norska mohou mít své vlastní podmínky týkající se proticovidových opatření pro vstup na palubu.