english  norsk  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Škoda Auto
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Škoda Auto se drží na špici i v norském království elektromobilů

Automobilka Škoda si v Norsku udržuje velmi dobré renomé a solidní pozici na zdejším vysoce elektrifikovaném a konkurenčním automobilovém trhu. Vozy Škoda patří stabilně mezi desítku nejprodávanějších značek v Norsku. Model Enyaq se dokonce stal 3. nejprodávanějším elektromobilem v zemi za rok 2022.

Společnosti Škoda Auto se na norském trhu daří dlouhodobě a dle aktuálních statistických údajů můžeme usuzovat, že popularita vozů Škoda v Norsku stále roste. Automobily Škoda patří v současnosti mezi desítku nejžádanějších značek v Norsku. Její pozice na místním trhu je srovnatelná například se značkami Volvo, Mercedes-Benz, Audi, Hyundai nebo Kia. Na samém vrcholu žebříčku popularity zde stojí Tesla, Volkswagen, BMW a Toyota. V roce 2022 prodala Škoda v Norsku celkem 9886 vozů (nový roční rekord Škody v Norsku), což tvoří téměř 4,6 % všech prodaných osobních vozidel v zemi za uvedený rok. V prvních deseti měsících roku 2023 pak Škoda svou pozici na trhu ještě vylepšila, když dosáhla 6,2% podílu na trhu a z 8. místa ve statistice nově prodaných vozů v r. 2022 se v dosavadním průběhu roku 2023 vyhoupla na 5. místo. Celkový počet automobilů značky Škoda brázdící norské silnice činí zhruba 118 000 kusů, což představuje 4 % všech osobních vozů registrovaných v Norsku. Škoda se tak dostala i do první desítky automobilových značek, které se nejčastěji objevují na norských silnicích. V porovnání s rokem 2008 tak Škoda předstihla v celkovém počtu aut registrovaných v Norsku například značky Peugeot nebo Opel.

Norský automobilový trh v minulých letech prošel skutečnou elektromobilovou revolucí. Poptávka po elektrických autech zde patří k nejvyšším na světě v přepočtu na obyvatele. Zdejší trh je pro tento typ aut vysoce konkurenční, k čemuž přispívá i fakt, že řada automobilek využívá právě Norsko k testování svých business modelů v tomto segmentu. Elektromobilů bylo do konce roku 2022 v zemi evidováno 599 169, jedná se tedy o 20 % všech osobních automobilů v současnosti registrovaných v Norsku. Pokud se však zaměříme pouze na auta registrovaná během roku 2022, tvoří podíl elektromobilů dokonce téměř 80 %. Oproti roku 2021 se jedná o nárůst o 30 %. Škoda se dokázala tomuto trendu úspěšně přizpůsobit a v současnosti nabízí na norském trhu tři modely elektromobilů. Absolutním favoritem norských řidičů je model Enyaq, o čemž svědčí i údaje norského statistického úřadu. Ten uvádí, že v červenci 2022 byl právě elektrický Enyaq vůbec neprodávanějším modelem osobního vozu v Norsku. Také v dlouhodobějším měřítku a v konkurenci dalších značek si Enyaq vede velmi dobře a stal se třetím neprodávanějším elektromobilem za rok 2022.

„Aktuálně jsme zahájili prodej nové verze modelu Enyaq, která byla zákazníky přijata velmi dobře. Zároveň plánujeme uvedení nového Superbu a Kodiaqu na norský trh,“ uvádí Martine Behrens, ředitelka pro značku Škoda ve společnosti Harald A. Møller, jež je největším dovozcem osobních automobilů v Norsku. Škoda Auto již avizovala, že ke konci roku 2026 představí na norském trhu čtyři zbrusu nové plně elektrické modely. Díky tomu pokryje široké spektrum potřeb zákazníků; nabídne jak malý automobil, určený především do městského provozu, tak i velké sedmimístné SUV či prostorné kombi.

Autorka: Tereza Janečková, stážistka ZÚ Oslo