english  norsk  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Nový vzor norských bankovek

(Archivní článek, platnost skončena 01.07.2018.)

30. května 2017 uvedla Norská banka do běžného oběhu nový vzor bankovek v hodnotě 100 NOK a 200 NOK. Postupně do roku 2020 dojde ke kompletní obměně papírových platidel v Norsku.

Přestože Norsko stojí v popředí zemí, kde objem bezhotovostních transakcí (platební karty, mobilní platební aplikace, bankovní převody) rychlým tempem zmenšuje roli bankovek a mincí, přistoupila norská emisní banka k vydání zcela nové emise bankovek, ve kterých se uplatňují nejpokročilejší ochranné prvky.

Nová emise po řadě desetiletí opouští téma slavných osobností a čerpá inspiraci z tradičního zdroje bohatství Norska: z moře. Motivem nové norské stokoruny a dvousetkoruny jsou vikingská loď a treska.

Na podzim 2018 banka vydá nové bankovky v hodnotě 50 NOK (motiv majáku) a 500 NOK (motiv záchranného člunu). Na podzim 2019 bude uvedena do oběhu zbývající bankovka nejvyšší hodnoty 1.000 NOK (motiv zpěněné mořské vlny). Podkladem rubové strany všech nových bankovek je grafické znázornění větru různých rychlostí.

Stávající bankovky v hodnotě 100 NOK (portrét Kirsten Flagstadové) a 200 NOK (portrét Kristiana Birkelanda) zůstávají v normálním oběhu do 30. 5. 2018. Bankovky, které byly staženy z oběhu, lze po dobu 10 let od tohoto data vyměnit v ústředí Norské banky v Oslo.


Autor: Josef Smyček, zástupce velvyslance, zastupitelský úřad ČR v Oslo

Galerie


Norges bank (nové bankovky)