česky  english  français 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: OECD
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo

Zpráva o vytvoření rámce pro hodnocení výkonnosti zdravotnického systému (HSPA) pro Českou republiku (ČR)

Dne 24. května 2023 zveřejnila OECD na svých internetových stránkách zprávu o nově navrhnutém rámci Hodnocení výkonnosti zdravotního systému (HSPA) pro ČR. Projekt byl financován EU a realizován ve spolupráci s OECD a Evropskou komisí. Jeho hlavním cílem bude pomoci českému zdravotnickému systému, např. zlepšit jeho činnost v plánovaní, monitorování a přijímání rozhodnutí.

Uveřejněná zpráva popisuje proces vývoje, strukturu řízení a prováděcí plán české HSPA, a dále uvádí také podrobnosti o struktuře a ukazatelích používaných pro její rozvoj. Projekt je rozdělen na 4 hlavní části (výsledky, výstupy, procesy a struktury). Ty jsou pak rozděleny na 12 skupin a 28 podskupin, které dohromady zahrnují různé aspekty českého systému zdravotní péče. První část „Výsledky“ se týká obecných aspektů, jako je očekávaná délka života a míra úmrtnosti, jakož i různá zdravotní rizika, zatímco část „Výstupy“ hodnotí spíše dostupnost, kvalitu a finanční stabilitu zdravotní péče.  Část „Procesy“ popisuje faktory organizace a poskytování zdravotní péče, jako je délka hospitalizace a náklady na léčbu, zatímco poslední část „Struktury“ se zabývá pracovní silou, technologiemi a financováním ve zdravotnictví.

Projekt je považován za užitečný pro měření a hodnocení systému zdravotní péče ze dvou hlavních důvodů. Prvním z nich je absence hodnocení výkonnosti HSPA v ČR, které je považováno za užitečný nástroj jak pro vnitřní monitorování politik, tak i pro jejich porovnání s jinými zeměmi. Za druhé by se měla zlepšit efektivita pomalejších procesů v důsledku decentralizovaného systému zdravotní péče v ČR jako např. odpovědnost vnitrostátních orgánů a zúčastněných stran (stakeholders) ve zdravotnictví, urychlení sdílení informací mezi nimi a větší zapojení veřejnosti.

Podle zprávy o hodnocení výkonnosti bude HSPA v ČR přístupná veřejnosti na vybraných webových stránkách. Dále je i možnost zařadit ji do již existujících platforem, jako je Národní informační portál zdraví spravovaný Ústavem zdravotnických informací a statistiky ČR (UZIS), což by bylo výhodné jak z hlediska snadného přístupu pro veřejnost, tak i pro rychlou aktualizaci nových údajů.

První zpráva HSPA bude zveřejněna kolem ledna 2025, tedy v době parlamentních voleb v roce 2025. Proto je tedy jejím hlavním cílem, aby byla stále relevantní, i kdyby nová vláda stanovila nové zdravotní priority. Po tomto prvním vydání bude zpráva pravidelně aktualizována každé 4 roky.  

Vypracovala Giulia Cancellaro, stážistka SM Paříž