česky  english  français 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo

Světový energetický výhled 2015: nízké ceny ropy, klimatické změny a další výzvy ve světové energetice

Pařížská Mezinárodní energetická agentura (IEA) zveřejnila dne 10. 11. 2015 nové vydání Světového energetického výhledu za rok 2015 (World Energy Outlook 2015 – WEO 2015), který je její nejvýznamnější každoročně vydávanou publikací. Letošní vydání WEO věnuje pozornost vývoji v energetickém sektoru v souvislosti s problematikou nízkých cen energetických zdrojů a klimatických změn. Součástí WEO 2015 je také posouzení dalších výzev a změn ve světové energetice od jeho předchozího vydání, analýza globálních energetických trendů do roku 2040 a výhled k jednotlivým energetickým zdrojům, elektroenergetice a energetické účinnosti.

Kromě výrazného snížení cen ropy upozorňuje WEO 2015 i na další změny ve světové energetice, které mohou významně ovlivnit její další vývoj (strukturální změny v čínské ekonomice, možnost návratu Íránu na ropné trhy, postupné odstraňování subvencí do fosilních paliv, inovace a technologický pokrok, další rozvoj obnovitelných zdrojů energie a energetické účinnosti).

Současné nízké ceny ropy by se podle WEO 2015 měly do roku 2020 zvýšit na 80 USD za barel a i poté by měl pokračovat jejich další růst. Vzhledem k přetrvávajícím nízkým cenám ropy provedla IEA také analýzu možného vývoje a dopadů v případě jejich dlouhodobě nízké úrovně. Přestože je podle IEA spíš nepravděpodobné, že by nízké ceny ropy zůstaly na současné úrovni delší dobu, má jejich dosavadní vývoj dopad na snížení investic, které bude pokračovat i v příštím roce. Zachování nízkých cen ropy má sice ekonomické výhody pro její dovozce, pokud by však i v budoucnu nedošlo k jejich zvýšení, mohlo by to vést mj. ke snížení energetické bezpečnosti a zpomalení pokroku v energetické účinnosti.

V souvislosti s řešením klimatických změn upozorňuje WEO 2015 na úlohu elektroenergetiky, která by se podle WEO 2015 měla stát hlavním odvětvím energetického sektoru pro přechod na nízkouhlíkový energetický systém. K pokroku by mělo dojít také v případě energetické účinnosti (snížení světové poptávky po energii o 1/3 do roku 2040 v důsledku dalšího rozvoje energetické účinnosti při současném růstu světové ekonomiky o 150%). Přesto má podle IEA energetická účinnost daleko větší potenciál pro omezení poptávky po energii (např. v sektoru silniční dopravy, účinnosti materiálů, opakované využívání materiálů apod.). Dalším důležitým trendem je zvyšující se úloha inovací a energetických technologií a snižování nákladů na nízkouhlíkové technologie. 

Společně s vnitrostátně stanovenými příspěvky více než 150 zemí pro nadcházející Konferenci smluvních stran Rámcové úmluvy OSN o změně klimatu však tento vývoj nebude podle IEA dostatečný pro dosažení cíle omezení celosvětové změny klimatu na 2° C (na základě analýzy dopadů těchto příspěvků by se v případě jejich splnění podařilo omezit celosvětové změny klimatu pouze na 2,7° C). Za jednu z hlavních příčin IEA považuje nedostatečnou úroveň investic do nízkouhlíkových technologií.

Podrobnější analýza jednoho z regionů světa je ve WEO 2015 zaměřena na Indii, která se nejvíce podílí na růstu světové poptávky po energii (25%), a zahrnuje mj. podrobné projekce a analýzy jednotlivých zdrojů energie, problematiku přístupu k energii, investic, energetické bezpečnosti, infrastruktury, energetických technologií, místního znečištění ovzduší apod.

Dne 7. 1. 2015 bude WEO 2015 představen novým výkonným ředitelem IEA F. Birolem také v Praze.