česky  english  français 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Nízké ceny ropy a další měnové uvolňování mírně urychlí globální růst, zvyšují se však rizika

OECD zveřejnila 18. března průběžné hodnocení (Interim Economic Assessment) mezi podzimním a jarním hospodářským výhledem pro země G7, eurozónu, Čínu, Indii a Brazílii. Ve srovnání s poslední prognózou z listopadu 2014 revidovala u řady zemí tempa růstu směrem nahoru. Důvodem mírného zlepšení výhledu je pokles cen ropy, který by měl podpořit globální poptávku, a další uvolnění globálních finančních podmínek díky kvantitativnímu uvolňování ECB i snižování úrokových sazeb dalšími centrálními bankami. Zhoršení výhledu se týká zejména čistých exportérů ropy – Kanady a Brazílie.

 

Nižší ceny ropy, které zlepšují náladu i kupní sílu spotřebitelů, a kvantitativní uvolňování ECB, jež by mělo mj. pomoci exportu skrze oslabení eura, považuje OECD za významné růstové faktory, které dávají eurozóně příležitost vyhnout se vleklé stagnaci. HDP eurozóny by se tak letos mohl zvýšit o 1,4%  a příští rok o 2%. Poptávku je však dle OECD nutné podpořit  i fiskálně. Výhled pro USA se nemění (růst kolem 3%), posílení dolaru sice sníží čistý export, nižší ceny ropy ale zase podpoří spotřebu. Díky silnější měně zvyšují USA svůj příspěvek k poptávce ve zbytku světa, což by se jim v delším období mělo vyplatit. Japonsko by se mělo po loňské stagnaci vrátit k růstu (kolem 1%), OECD však vyzývá k ráznějšímu postupu ve strukturálních reformách. U Číny se očekává zpomalení na 7% a nejrychleji rostoucí velkou světovou ekonomikou by měla být letos i příští rok Indie s tempem růstu kolem 8%.
 

OECD poukazuje na nárůst rizik spojených s abnormálně nízkými úrokovými sazbami. Globální ceny aktiv dosáhly v posledních měsících nových vrcholů a rozpětí úrokových sazeb mezi bezpečnými a vysoce rizikovými finančními nástroji je nízké. To vše naznačuje, že opět dochází ke špatnému hodnocení rizik, které bylo v jádru minulé finanční krize. Přesto se OECD domnívá, že je třeba vysoce akomodativní měnovou politiku zachovat, neboť mimořádná pokrizová situace si žádá výjimečná opatření k podpoře poptávky a odvrácení deflace. Samotná měnová politika však evidentně nedokáže rozproudit nefinanční investice. K tomu je zapotřebí synergie fiskální politiky a zejména strukturálních reforem.

V plném znění je průběžné hodnocení k dispozici na stránkách OECD.