česky  english  français 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: IEA
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministerské zasedání Mezinárodní energetické agentury (IEA) – oslavy 50. výročí založení IEA

Ve dnech 13. až 14. února se v Paříži sešli ministři odpovědní za energetiku a klima, zástupci businessu a občanské společnosti na ministerském zasedání Mezinárodní energetické agentury, aby oslavili 50. výročí založení Agentury, prodiskutovali aktuální dění na energetickém trhu a vytyčili strategické směřování IEA v následujících letech. Ministerské zasedání potvrdilo, že klíčovým principem pro IEA nadále zůstává zajištění energetické bezpečnosti, která je nezbytným předpokladem pro  přechod na čisté energie a dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050. U příležitosti ministerského zasedání se uskutečnilo Energetické inovační fórum, které podtrhlo důležitost akcelerace zavádění nových technologií pro úspěšné zajištění energetické tranzice. Jednání společně předsedaly Francie a Irsko. Oslav padesátiletého výročí se zúčastnila také předsedkyně Evropské Komise Ursula von der Leyen, zvláštní zmocněnec USA pro klima John Kerry či bývalá prezidentka Irska Mary Robinson. ČR na jednání zastupoval vrchní ředitel sekce energetiky a jaderných zdrojů René Neděla z Ministerstva průmyslu a obchodu.

Ministři shromáždění na zasedání se zabývali aktuálními výzvami pro globální energetický systém, jejichž řešení vyžaduje posílení mezinárodní spolupráce. Diskutována byla rizika spojená s rostoucí geopolitickým napětím a zvyšující se celosvětovým růstem teploty na energetickou bezpečnost členů, způsoby jak by měli členové na dané výzvy reagovat a jak zrychlit energetickou transformaci na globální úrovni. Výstupem zasedání je společné ministerské komuniké, které vytyčuje strategii pro směřování IEA v dalších letech. Komuniké podtrhuje význam, který členové IEA přikládají výstupům COP 28, u kterých vyzývají Agenturu, aby nadále pokračovala v monitoringu implementace klíčových závazků, identifikovala bariéry bránící pokroku a poskytla globální komunitě doporučení k akceleraci bezpečného, čistého a dostupného energetického přechodu. Komuniké upevňuje závazek dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050 a akcentuje záměr členů usilovat o dekarbonizaci energetických systémů do roku 2035. Důraz je v komuniké kladen na zajištění energetické účinnosti jako „prvního paliva“ a význam rozvoje čistých technologií vč. jaderné energie, přičemž akcentuje důležitost akcelerace inovativních řešení a jejich rychlého zavádění do praxe.

Klíčovým principem, který se prolíná celým komuniké, je zajištění energetické bezpečnosti. V dané oblasti členové IEA zdůraznili přetrvávající důležitost zajištění bezpečnosti dodávek energií, kde hrají důležitou roli dobře fungující trhy, ale také IEA systém držení ropných zásob. Akcelerace energetické transformace s sebou přináší nové výzvy, pokud jde o dostupnost klíčových surovin a technologií, proto ministři vyzvali IEA, aby připravila dobrovolný bezpečnostní program v oblasti kritických minerálů, a nadále se věnovala monitoringu a analýzám vývoje na trhu s klíčovými energetickými komoditami. Členové v komuniké silně odsoudili ruskou agresi vůči Ukrajině a vyjádřily jednoznačnou podporu spolupráce IEA s Ukrajinou, zejména v oblastech jako je zajištění fungujícího odvětví energetiky, které čelí kontinuálně ruským útokům. Ministři dále vyjádřili znepokojení nad konfliktem v Gaze a situací v Rudém moři.

Členové IEA uznávají potřebu zajištění mobilizace významných finančních prostředků pro zajištění spravedlivého a řádného energetického přechodu, přičemž klíčové bude zejména navýšení investic v rozvojových zemích, kde je potřeba do roku 2030 ztrojnásobit stávající financování do čistých energií. Ministři proto vyzívají Agenturu, aby nadále spolupracovala s klíčovými mezinárodními finančními institucemi na odstranění stávajících bariér, které brání přílivu soukromého kapitálu. Zajištění uhlíkové neutrality do roku 2050 bude vyžadovat mezinárodní spolupráci napříč regiony, proto Agentura pokračuje i nadále v rozšiřování IEA rodiny, jejíž členové se dnes podílí na 80 % světového HDP. Během ministerského zasedání členové přivítali Lotyšsko jako třicátého osmého člena Agentury, potvrdili zahájení přístupových jednání s Kostarikou a diskuzí s Indií o členství v Agentuře. Rozšiřování vztahů IEA s třetími zeměmi potvrdilo také otevření první regionální kanceláře IEA v Singapuru, které umožní Agentuře zvýšit angažovanost v regionu jihovýchodní Asie. 

 

Ministerské komuniké IEA – plné znění