česky  english  français 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: OECD
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo

Migrační výhled 2023

23. října 2023 OECD publikovala zprávu Migrační výhled 2023, která se zaměřuje na migraci a integraci imigrantů v zemích OECD. Tato zpráva obsahuje dvě speciální kapitoly zaměřené na integraci matek imigrantek na trhu práce a na vzory plodnosti mezi migračními populacemi v zemích OECD.
 

OECD nedávno publikovala zprávu Migrační výhled 2023, která se zaměřuje na migraci a integraci imigrantů v zemích OECD. Tato zpráva obsahuje dvě speciální kapitoly zaměřené na integraci matek imigrantek na trhu práce a na vzory plodnosti mezi migračními populacemi v zemích OECD.

V roce 2022 byly zaznamenány historicky nejvyšší počty stálých migrací do zemí OECD - celkem více než 6 milionů nových stálých přistěhovalců, a to vyjma ukrajinských uprchlíků. Tento nárůst byl výsledkem rostoucího přílivu pracovních migrantů, kteří byli doprovázeni svými rodinnými příslušníky. Celkový počet stálých přistěhovalců v roce 2022 zaznamenal nárůst o 26 % ve srovnání s předchozím rokem 2021, a na základě dostupných předběžných údajů se zdá, že tento trend bude pravděpodobně pokračovat i v roce 2023.

Rekordní počet žádostí o azyl přesáhl v roce 2022 v zemích OECD 2 miliony, přičemž Venezuela, Kuba, Afghánistán a Nikaragua byly hlavními zeměmi původu žadatelů o azyl v rámci OECD. K červnu 2023 bylo v zemích OECD přibližně 4,7 milionu vysídlených Ukrajinců. Německo, Polsko a USA patří významné hostitelské země v absolutních počtech přijatých uprchlíků. Estonsko, Česká republika a Litva naopak přijaly nejvíce uprchlíků vzhledem k jejich populaci.

Zaměstnanost imigrantů v zemích OECD v letech 2021 a 2022 zaznamenala významné zlepšení, s výjimkou Polska, které čelilo výraznému nárůstu uprchlíků z Ukrajiny. Více než polovina zemí OECD hlásí nejvyšší míru zaměstnanosti imigrantů za více než dvě desetiletí. Matky imigrantky však nadále čelí znevýhodnění na trhu práce, a to jak ve srovnání s bezdětnými imigrantkami, tak s rodilými matkami. Průměrný rozdíl v míře zaměstnanosti mezi matkami imigrantkami a rodilými matkami v zemích OECD činí 20 procentních bodů. Plodnost mezi imigrantkami je vyšší než u žen narozených v hostitelské zemi většiny zemí OECD, ale ve dvou třetinách zemí nedosahuje potřebné úrovně pro udržení stávající populace.

Nárůst pracovní migrace a zaměstnanosti migrantů v OECD souvisí s nedostatkem pracovní síly, což vyústilo v plány některých zemí, jako Austrálie a Německo, na změny migračních politik. Současně reakce na rekordní počty žadatelů o azyl zahrnuje přísnější azylovou politiku.

 

Celou zprávu si můžete přečíst online zde.

 

Zpracovala: Karolína Uxová, stážistka SM Paříž