24. týden – 13. až 17. června
17.06.2022 / 17:41 | Aktualizováno: 17.06.2022 / 17:42
V rámci probíhajícího 50. zasedání Rady OSN pro lidská práva ČR vystoupila s národními projevy v dialogu s vysokou komisařkou OSN pro lidská práva. Dále reagovala na aktuální informace vysoké komisařky k Afghánistánu a ukrajinskému Mariupolu. Vystoupila také jménem skupiny zemí předkládajících rezoluci ke svobodám shromažďování a sdružování (ČR, Indonésie, Litva, Maledivy, Mexiko, USA) a na podporu mandátu lidskoprávního experta OSN k tématu sexuální orientace a genderové identity.
Skončilo první zasedání Mezivládního negociační mechanismu pro přípravu nového mezinárodního nástroje pro pandemickou prevenci, připravenost a reakci. Na jeho závěr byl předložen návrh osnovy nového nástroje, ten bude dále upravován.
Pracovní skupina k původu nových patogenů vydala svou první předběžnou zprávu. Pokud jde o SARS-CoV-2, zpráva se nadále zaměřuje na studie v Číně, ale i po celém světě. Zpráva pracuje s několika hypotézami, konkrétní závěry nečiní.
BioTech Africa bude jako první africká společnost spolupracovat s COVID-19 Technology Access Pool (C-TAP), a to na místní výrobě zařízení pro testování na COVID-19. Cílem C‑TAP je posílit výrobu a dodávky zdravotnických produktů pro COVID-19 prostřednictvím nevýhradních licenčních smluv.
WHO vydala výzvu pro financování reakce na humanitární krizi v Sahelu ve výši 62,8 mil. USD na rok 2022.
Ve dnech 12-17. června se v Ženevě konala dlouho očekávaná (a opakovaně odložená) 12. Ministerská konference WTO. Prodloužení jednání téměř o polovinu oproti původnímu programu nakonec přispělo k dosažení mimořádného úspěchu v podobě komplexního balíčku výstupů v oblastech potravinové bezpečnosti, nadměrného rybolovu, zdraví a práv duševního vlastnictví, e-commerce, či zahájení procesu reformy organizace.
Příští ministerská konference WTO by se měla uskutečnit nejpozději do konce roku 2023 (místo i datum konání budou předmětem dalších jednání).
Ve dnech 6. – 17. června se konalo zasedání konference smluvních stran Basilejské, Rotterdamské a Stockholmské úmluvy (BRS COPs), jejímž hlavním cílem byla příprava budoucí globální dohody pro správné nakládání s chemikáliemi a odpady.