česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo

43. týden - 25. až 29. října

Zástupce generálního tajemníka OSN pro humanitární otázky a  koordinátor nouzové pomoci OSN Martin Griffiths schválil dne 25. října 2021 přidělení 5 mil. USD z Ústředního fondu pro reakci na katastrofy (CERF)  na podporu humanitární pomoci v Kamerunu.  

S nadcházejícím summitem G20 volá WHO Council on the Economics of Health For All (složená z nezávislých odborníků) po radikálním přesměrování ekonomiky, aby se zdraví pro všechny dostalo do středu zájmu.  

Generální ředitel WHO na základě doporučení International Health Regulations Emergency Committee ke COVID-19 určil, že pandemie COVID-19 má nadále status „globální stav zdravotní nouze“, který předvídá mezinárodní spolupráci. 

ACT-A představil nový strategický plán, který reflektuje nové vědecké poznatky a výstupy přezkumu jeho fungování: aby bylo zabráněno potenciálním 5 či více mil. úmrtí a ušetřeno 5.3 bil. USD, je do konce září 2022 třeba dofinancovat 23.4 mld. USD.  

WHO uvedla, že současná data naznačují pravděpodobnou příčinnou souvislost mezi vzácnými případy myokarditidy a mRNA vakcínami proti COVID-19, ta se ale může objevit i po infekci SARS-CoV-2 a vakcíny mají jasný přínos v prevenci hospitalizace a úmrtí.  

Byla spuštěna Solidarity Trial Vaccines, platforma pro klinické studie s cílem rychlého hodnocení účinnosti a bezpečnosti slibných kandidátních vakcín.  

Ve WTO proběhla prověrka obchodní politiky (TPR) Ruska. Šlo o teprve druhou příležitost k přezkumu obchodních opatření této země od jejího přistoupení k WTO v roce 2012. Během prověrky vystoupilo více než 50 členů WTO a 3 pozorovatelské země. Písemně bylo uplatněno více než 1000 otázek.  

Zpráva Emissions Gap Report 2021, kterou UNEP zveřejnil před klimatickým summitem COP26, uvádí, že současné závazky a opatření na snižování emisí skleníkových plynů povedou k růstu teploty na Zemi o 2,7 °C do konce století oproti období před průmyslovou revolucí. Pařížská klimatická dohoda z roku 2015 předpokládá zvýšení průměrné referenční teploty „výrazně pod 2 °C“. Pokud by se podařilo snížit stávající emise do roku 2030 o 30 %, lze dle UNEP udržet nárůst teploty pod hranicí dvou stupňů Celsia.   

Dne 26. října byla zveřejněna multiagenturní zpráva State of the Climate in Asia 2020, ve které WMO upozorňuje na extrémní dopady počasí a změny klimatu v celé Asii. Na Tibetské náhorní plošině a v Himalájích se na rozloze 100 tisíc km2 rozkládají největší masy ledu mimo polární oblasti. Zpráva kromě jiného konstatuje rychlý ústup ledovců a předpokládá snížení jejich objemu o 20-40 % do roku 2050, což zásadně ovlivní povodí 10 důležitých asijských řek a živobytí 750 milionů lidí v regionu.