па-беларуску  по-русски  česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Olga Štin
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Podpis Správního ujednání o používání Smlouvy mezi ČR a Běloruskem o důchodovém zabezpečení

Ministryně práce a sociální ochrany Běloruské republiky Irina Kostěvič a velvyslanec ČR v Běloruské republice Tomáš Pernický podepsali dne 25. září 2019 Správní ujednání o používání Smlouvy mezi ČR a Běloruskou republikou o důchodovém zabezpečení.

Smlouva pojednává o úhradách do systémů povinného sociálního pojištění a o výpočtech a způsobu vyplácení důchodů za období práce v zahraničí. Správní ujednání předepisuje detailní mechanismus spolupráce mezi příslušnými institucemi České republiky a Běloruska při výpočtu a vyplácení důchodů podle uvedené Smlouvy. Implementace Smlouvy umožní občanům ČR a Běloruska žijícím a pracujícím na území druhé smlouvní strany účastnit se jejího systému povinného sociálního pojištění. Následně implementace Smlouvy umožní, aby pracovníci po návratu do své mateřské země dostávali na svůj bankovní účet část důchodu ze země, ve které pracovali, pokud v ní získali nárok na důchod za výsluhu let.

Čestí občané, kteří pracují v Bělorusku, se budou moci ve věci výpočtu a výplaty důchodů obracet na územně příslušné Úřady práce, zaměstnanosti a sociální ochrany v místě bydliště. Oba dokumenty - Smlouva i Správní ujednání - začnou platit dne 1. října 2019.

Podpis dohody