Mise českých univerzit na západní pobřeží USA
27.10.2024 / 01:28 | Aktualizováno: 27.10.2024 / 02:03
Málokde na světě je větší koncentrace špičkových vědecko-výzkumných vzdělávacích institucí než na západním pobřeží USA. I proto se tři přední české univerzity (Univerzita Karlova, Vysoké učení technické v Brně a Západočeská univerzita v Plzni) rozhodly zúčastnit se týdenní mise 1. náměstka ministra zahraničních věcí Jiřího Kozáka do Utahu a Kalifornie zaměřené na posílení spolupráce s vybranými univerzitami v Salt Lake City a Los Angeles.
Mise se uskutečnila od 20. do 25. října 2024 a zahrnovala sérii formálních a neformálních schůzek s vedením amerických univerzit, jejich vědeckých pracovišť, ale i s Čechy, kteří na těchto univerzitách úspěšně působí.
Během pěti dnů se pět zástupců českých univerzit setkalo s vedením i vědeckými pracovníky šesti významných univerzit. Jednalo se o University of Utah a Brigham Young University a Utah Valley University v Salt Lake City a University of California Los Angeles (UCLA), University of California Irvine (UCI), University of Southern California (USC) a vesmírné pracoviště Jet Propulsion Laboratory, které spravuje NASA a California Institute of Technology (Caltech) v Los Angeles. Z české strany se mise zúčastnili prorektor Univerzity Karlovy Jan Polák, vedoucí International Office Západočeské univerzity Magdalena Rousová a tři vědci z Vysokého učení technického v Brně Jan Hajný, Petr Műnster a Lukáš Malina.
Hlavním cílem mise do USA bylo posílení stávajících a navázání nových partnerství. Týká se to zejména výzkumu a vzdělávání, výměn studentů a mobility, společného vedení doktorských prací, spolupráce v rámci mezinárodních studijních programů a další. Oceňována byla proto i prohlídka kampusů, včetně vědeckých pracovišť. Čeští vědci se nejvíce zajímali o možnosti spolupráce v oborech jako je aplikovaná, postkvantová a hardwarově akcelerovaná kryptografie, kybernetická bezpečnost, školení a vzdělávání, zabezpečení ochrany soukromí, optická vlákna a zabezpečení infrastruktury optických vláken, a dále adiktologie, epilepsie a patologie.
Zajímavé bylo zjištění, že v mnoha oblastech je technologický transfer v ČR i USA založený na stejných postupech. Americké univerzity na rozdíl od českého akademického prostředí výrazně více podporují podnikatelského ducha svých akademických pracovníků. I v USA je realitou, že technologický transfer sám o sobě nepřináší univerzitám zásadní finanční přínosy, kromě ojedinělých mimořádných inovací. Rozpočet na vědu a výzkum je i zde z největší části financován ze strany federální vlády (především National Institute of Health, Department of Energy, Department of Defence). Ze soukromých zdrojů, a to i v případě těch nejúspěšnějších univerzit, jako je např. Stanford University, pochází maximální 10 % finančních prostředků.
Setkání s českými vědci na Generálním konzulátu ČR v Los Angeles
Generální konzul Jaroslav Olša, Jr., uspořádal v prostorách konzulátu neformální setkání s českými vědci a krajany, kteří působí na kalifornských univerzitách. Setkání bylo příležitostí diskutovat o rozdílech mezi čes
kým a americkým akademickým prostředím a o nastavení klimatu příznivého pro inovace a spolupráci, která by mohla být z pohledu českých univerzit intenzívnější. Z diskuse vyplynulo, že české univerzity mají mimořádný zájem o propojení s vědci a vědeckými pracovišti na amerických univerzitách a uvítali aktivní podporu ze strany generálního konzulátu při hledání partnerství a jako follow-up k absolvovaným jednáním. Diskutovány byly i možnosti budoucích projektů ekonomické diplomacie zaměřených na podporu české vědy.
Vědeckou misi zorganizoval Generální konzulát ČR v Los Angeles jako projekt ekonomické diplomacie MZV ČR. Mise přinesla nejenom konkrétní poznatky a náměty, které napomohou rozvinout akademickou spolupráci, ale též řadu cenných osobních kontaktů.
Petr Kašička, ekonomický diplomat, Generální konzulát ČR v Los Angeles