česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Cestování pouze s platným dokladem

Upozorňujeme české turisty, kteří chtějí cestovat do Slovinska nebo přes území Slovinska do jiných států, aby si nezapomněli vzít na cestu platný cestovní pas nebo platný občanský průkaz. Samozřejmostí by mělo být dodržování dopravních předpisů a respekt k pokynům policie.
 

Čeští občané mohou cestovat do Slovinska na platný cestovní pas nebo platný občanský průkaz. Platné doklady musí mít pro cesty do zahraničí každý cestující, tedy i děti. S kontrolami je třeba počítat zejména při výjezdu ze Slovinska do Rakouska, nelze však vyloučit ani kontroly při vjezdu do Slovinska či výjezdu do Itálie nebo Maďarska.

Chorvatsko vstoupilo do Schengenského prostoru, avšak i nadále může uplatňovat namátkové kontroly na hranicích.

Během čekání na hraniční kontrolu stejně jako při náhle vzniklé dopravní situaci může dojít k dlouhému pobytu v uzavřeném prostoru vozidla. Doporučujeme proto vzít si na cesty dostatek tekutin a jídla pro celou posádku vozu, včetně dětí a domácích zvířat.

Při cestování po Slovinsku je třeba respektovat dopravní předpisy a dbát pokynů policie a dopravního značení. Upozorňujeme na vysoké pokuty udělované slovinskými úřady. Může být rozhodnuto o zabavení dokladů, pokud pachatel přestupku odmítne zaplatit pokutu na místě.

Aktuální informace o provozu lze získat zde, v anglické jazykové verzi zde, popřípadě si můžete naladit dopravní informace v angličtině na rádiové stanici zde