
Rozvoj Kota Kinabalu na Borneu dle konceptu chytrého města
26.03.2025 / 02:23
Malajsijský stát Sabah, nacházející se na ostrovní části Malajsie, na Borneu, vnímá, že ve svých rozvojových plánech nechce zůstat pozadu za hospodářským růstem pevninské části Malajsie. Ve svém posledním kroku představila radnice města Kota Kinabalu svůj plán na implementaci projektu chytrého města, který přinese celou řadu kroků vedoucích k hospodářskému, technologickému či infrastrukturnímu rozvoji města. Takovýto rozmach znamená nejen příliv financí a poptávku po mnoha technologiích, ale i příležitosti pro zapojení českých řešení na rozvoji města. Osobně tuto informaci obdržel velvyslanec Juraj Koudelka během své nedávné návštěvy na Sabahu v březnu 2025.
Radnice města Kota Kinabalu si klade za cíl přeměnit Kota Kinabalu na chytré město integrací technologií a dat pro zlepšení služeb a podporu udržitelného rozvoje. Veřejně to oznámil starosta Datuk Seri Sabin Samitah na zasedání radnice města koncem roku 2024. Na akci, které se zúčastnilo téměř 200 účastníků z nevládních organizací, podniků, vzdělávacích institucí a veřejnosti, představil pětiletý plán rozvoje Kota Kinabalu a finanční strategie, kterými chce tohoto plánu dosáhnout. Kromě jiného představil záměr implementovat chytrý parkovací systém založený na aplikacích.
Starosta rovněž zdůraznil plány na obnovu města, včetně rozvoje čtvrtě Sembulanu jako dopravního uzlu, spuštění rekreačního parku Tun Fuad do poloviny roku 2025 a pořízení specializovaných lodí pro čištění pobřeží.
Konrétní oblasti, kde mohou české firmy najít uplatnění jsou např. chytré parkovací systémy, Uplatnění naleznou rovněž při vzniku významných infrastrukturních projektů jako např. stavba terminálu pro výletní lodě v centru Kota Kinabalu, včetně stavebních prací či technologií. Zvýšená poptávka po elektrické energii zase přináší poptávku po čisté energii, vzhledem k fyzickogeografickým podmínkám Sabahu, zejména v hydroenergetice. Ruku v ruce s očekáváným rozvojem se chce Kota Kinabalu zaměřit i na sběr, svoz a recyklaci odpadu. Proto bude velký důraz kladen také na udržitelný rozvoj.
Další oblasti rozvoje představuje komprehenzivní systém zlepšení digitální konektivity, oblast veřejného zdraví, chytré infrastruktury – např. instalace systému pouličních kamer, digitalizace administrativy a efektivizace procesů veřejné správy, následné snížení byrokracie či podpora digitální a bezhotovostní ekonomiky.
Premiér vlády malajsijského státu Sabah současně vyjádřil přesvědčení, že rozhodnutí rozvíjet Kota Kinabalu jako tzv. „chytré město“ znamená začátek nové éry rozvoje pro Sabah, přičemž z multiplikačních efektů mohou těžit i další sídla v tomto bornejském státě. Založením Kota Kinabalu jako digitálního a inovačního centra se totiž otevírají cesty pro meziodvětvovou spolupráci, včetně cestovního ruchu, vzdělávání a podnikání.
Milan Dostál, obchodní rada, Velvyslanectví České republiky v Kuala Lumpur