česky  english 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

COVID 19 - aktuální podmínky cestování do Malajsie a návratu do ČR

VYCESTOVÁNÍ Z ČESKÉ REPUBLIKY:
Aktuální informace o podmínkách vycestování z ČR a vstupu do ČR jsou zveřejněny na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR.

MALAJSIE

VSTUP NA ÚZEMÍ MALAJSIE

Hranice Malajsie jsou standardně otevřeny pro vstup cizinců. Občané ČR nepodléhají při cestách nepřesahujících 90 dnů vízové povinnosti (s výjimkou pobytů za účelem výdělečné činnosti, studia a lékařského zákroku). Nejdříve tři dny před cestou je třeba vyplnit online příjezdovou kartu (MDAC). Při překračování hranic může být vyžadováno předložení vyplněného celního formuláře K7.

Protipandemická opatření byla zrušena. Při překračování hranic prochází všechny osoby automatickou kontrolou teploty.

Při vstupu do země, zejména přes pozemní hranici (z Thajska, Indonésie či ze Singapuru) je nezbytné obdržet od malajsijských imigračních orgánů vstupní razítko do pasu. Jeho případná absence je při výstupu ze země považována za důkaz ilegálního pobytu, automaticky trestaného vězením (až tři měsíce), pokutou (cca 16 000 Kč) a následným vyhoštěním.

Malajsijské imigrační orgány současně přísně kontrolují dodržení maximální délky povoleného pobytu (90 dnů v případě cest v rámci bezvízového styku) a odmítají vpustit na území Malajsie osoby, které tuto dobu předtím překročily, respektive opakovaně využili v celém rozsahu jen s minimální přestávkou (příklad: Osoba strávila v Malajsii 85 dnů, pak vycestovala na dva dny např. do Singapuru, vrátila se a znovu v Malajsii pobývala 80 danů, pak opět vycestovala na dva dny např. do Thajska  a hodlá se opět vrátit do Malajsie a pokračovat tam v pobytu).

Během pobytu ve státech Kelantan, Terengganu, Perak, Kedah a Perlis včetně přiléhajících ostrovů (Langkawi, Perhentian, Redang a další) může být vyžadováno od všech osob včetně zahraničních turistů dodržování kodexu oblékání vycházejícího z práva šaría (syariah dress-code), a to i na pláži a při koupání v moři. V praxi to znamená plně zahalené tělo (žádné krátké rukávy či nohavice), u žen i zcela zahalené vlasy. Porušení tohoto pravidla může být trestáno.

OČKOVANÉ OSOBY

Na částečně očkované a neočkované osoby se pro vstup do země vztahují stejná pravidla, jako na plně očkované.

Všem osobám  je umožněno vstoupit na území Malajsie, doporučuje se realizace níže uvedených kroků:

  • • Instalace aplikace MySejahtera a vytvoření osobního účtu (PDF, 303 KB) (nezletilé děti je možné registrovat k účtu dospělého v části "Manage Dependets", avšak doporučuje se pro každou osobu provést registraci na samostatném přístroji). Pro registraci využijte emailovou adresu, nikoliv telefonní číslo, vyhnete se tak problémům s doručováním ověřovacích SMS. 
  • • Ověření vlastního očkovacího certifikátu (pokud byla osoba očkována - na věku nezáleží) v aplikaci MySejahtera - výsledkem bude vystavení malajsijského očkovacího certifikátu. Alternativně lze vložit zahraniční očkovací certifikát přes webovou stránku MySafeTravel. Tento krok může trvat i několik dnů.

Při vstupu do veřejných budov a veřejných dopravních prostředků může být namátkově kontrolováno potvrzení z aplikace MySejahtera o očkování. Vlastník budovy či provozovatel veřejného dopravního prostředku může odmítnout vstup částečně očkovaným či neočkovaným osobám.

Kdo je považován za plně očkovanou osobu (kolik dávek vakcíny musí prokázat):

Sinovac, Sinopharm - 3 dávky

Pfizer, Moderna, AstraZeneca, Covaxin, Covishield, Novamax, Sputnik V - osoby do 59 let - 2 dávky, osoby 60 a více let - 3 dávky

CanSino, Janssen, Sputnik Light - osoby do 59 let - 1 dávka, osoby 60 a více let - 2 dávky

 

TESTOVANÉ OSOBY

Předložení testu není vyžadováno.

 

OSOBY S PRODĚLANÝM COVIDEM

Osoby, které prodělaly onemocnění covid musí splnit stejné podmínky, jako všechny ostatní osoby.

 

DĚTI

Děti vstupují do Malajsie za stejných podmínek jako dospělí.

 

PŘÍJEZDOVÝ FORMULÁŘ

Podmínkou vstupu je vyplněná online příjezdová karta (MDAC).

 

PODMÍNKY NA MÍSTĚ

Nošení roušek je od 07. 09. 2022 pouze dobrovolné, nicméně se doporučuje roušky nosit v těchto případech:

  • veřejná doprava (s výjimkou letecké dopravy)
  • zdravotnická zařízení
  • pozitivní test na Covid
  • rozhodnutí majitele budovy

 

POSTUP PŘI NÁKAZE COVIDEM

Vyplnit informace v mobilní aplikaci MySejahtera a následovat pokyny z této aplikace (domácí karanténa 7 - 10 dnů v případě bezpříznakového průběhu či jen s mírnými příznaky, nebo hospitalizace v případě vážnějších příznaků). Nakažená osoba může být propuštěna z karantény už čtvrtý den, pokud výsledek testu na covid-19 (libovolného typu) provedený stejný den bude negativní.

Stejný postup je aplikován při zjištění nákazy během testování při příletu (týká se částečně očkovaných nebo neočkovaných osob).

Osoba s nařízenou karanténou zůstává v místě, které uvedla do aplikace MySejahtera (tedy např. v hotelu).

 

TRANZIT

Přes mezinárodní letiště v Kuala Lumpur je možný tranzit do dalších zemí. Podmínkou je předložení letenky do následné destinace a omezení doby tranzitu na max. 24 hodin.

 

UŽITEČNÉ KONTAKTY

Vzhledem k průběžně a často se měnícím podmínkám vstupu doporučujeme před případnou cestou kontaktovat Velvyslanectví Malajsie v Praze.

Ministerstvo zahraničních věcí Malajsie 

Ministerstvo zdravotnictví Malajsie 

 

PODMÍNKY NÁVRATU DO ČR

Vzhledem k vývoji epidemiologické situace upozorňujeme na doporučení a varování Ministerstva zahraničních věcí ČR k cestám do zahraničí podle míry rizika nákazy COVID-19.

 

Přehled podmínek ke vstupu do jednotlivých států a území při cestě do zahraničí

Přehled podmínek návratu do České republiky 

 

PAPUA NOVÁ GUINEA (PNG)

VSTUP NA ÚZEMÍ PNG

Možnost vstupu do PNG je od 05. 08. 2022 opět  neomezena, cestující nemusí prokazovat svou bezinfekčnost výsledkem covid testu.

 

OČKOVANÉ OSOBY

Viz Vstup na území

TESTOVANÉ OSOBY

Viz Vstup na území

OSOBY S PRODĚLANÝM COVIDEM

Viz Vstup na území

DĚTI

Viz Vstup na území

PŘÍJEZDOVÝ FORMULÁŘ

Všechny osoby cestující do PNG ze zahraničí musí před cestou vyplnit formulář na webu www.pnghdf.info.

PODMÍNKY NA MÍSTĚ

Platí povinnost nosit roušku na veřejnosti.

POSTUP PŘI NÁKAZE COVIDEM

Vyhledat nejbližší kvalitní zdravotnické zařízení.

TRANZIT

Tranzit je možné v omezené míře.

UŽITEČNÉ KONTAKTY

Ministerstvo zdravotnictví Papuy Nové Guineje 

 

PODMÍNKY NÁVRATU DO ČR

Vzhledem k vývoji epidemiologické situace upozorňujeme na doporučení a varování Ministerstva zahraničních věcí ČR k cestám do zahraničí podle míry rizika nákazy COVID-19.

Přehled podmínek ke vstupu do jednotlivých států a území při cestě do zahraničí

Přehled podmínek návratu do České republiky