česky  english 

rozšířené vyhledávání

Baťa expanduje do Malajska

 

Jméno Baťa se v oblasti někdejšího Malajska stalo známým, když byl roku 1930 otevřen první obchod v Capitol Building v Singapuru, jenž byl součástí tehdejšího Malajska. Tomáš Baťa tam téhož roku založil pobočku Bata Shoe Company Ltd za účelem výroby, distribuce a prodeje obuvi, jakož i obchodu s koženým a gumárenským zbožím. Do pěti let, tedy roku 1935, byla vybudována vlastní továrna v Klangu (Selangor), přístavu nedaleko dnešního hlavního města Kuala Lumpur, která vyráběla kvalitní gumovou obuv. Firma Baťa také záhy zakoupila pozemky a založila vlastní gumovníkovou plantáž.


T. Bata s manželkou Sonjou v Klangu

Baťovská minulost v Malajsii je  spojena s nespočtem jmen českých manažerů (Batamen). O předválečné a často dobrodružné prehistorii Bati v Malajsku (mimo jiné i z doby jeho japonské okupace) přinesl osobní svědectví pan Jedovnický, jenž tehdy působil postupně v Singapuru, Klangu i Indii.


Kaučukové plantáže fmy Baťa

Značka Bata prošla v Malajsii dlouhou cestu. To, co bývalo v domácnostech synonymem pro školní obuv pod reklamním sloganem „Nejdříve k Baťovi, až potom do školy“, slouží dnes různým segmentům trhu i pod jinými značkami, jako např. Marie Claire, Comfit, Weinbrenner, North Star, Power a Hawaianas.


Baťa shoebag and poster 1960


Baťa v Melace v 60-tých letech

Společnost Bata je dnes v Malajsii největším výrobcem a distributorem obuvi a disponuje řetězcem více než 200 prodejen. Bata zde má tři různé koncepce prodeje: Bata combo stores, Bata family stores a Athletes World , jež se odlišují okruhem prodávaného zboží. Vedle vlastních maloobchodních prodejen provozuje Bata i velkoobchodní sklady, které slouží síti nezávislých dealerů zahrnující celkem 1500 odbytových míst.


Baťa for kids

Lidé z Baťa Malaysia na pomoc dětským obětem rakoviny sesbírali na 10.000 RM (malajských ringitů).
V baťovských prodejnách po celé Malajsii přesvědčili tisíce zákazníků, aby si ke každým botám zakoupili pro dobročinný účel i dětskou hračku v podobě malého medvídka.