česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: www.penangfoodie.com
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo LinkedIn logo

Rozšíření letiště v Penangu představuje další posílení konektivity Malajsie

Další rozvoj letecké konektivity v Malajsii je v plném proudu. Správa letišť vypsala výběrové řízení na expanzi mezinárodního letiště v Penangu, jehož kapacita již nestačí poptávce a požadavkům na rozvoj turismu.
 

Rozšíření navýší kapacitu ze současných 6,5 mil. cestujících ročně na 12 milionů. Zdvojnásobení čeká rovněž přilehlé parkoviště, které se rozšíří ze 1700 parkovacích míst na 3 400. Podobný rozvoj se bude týkat i budov terminálu, které je v plánu navýšit z 55 000 m2 na 115 000 m2. Zahájení stavebních prací je naplánováno na 3. kvartál 2024, přičemž práce na terminálu o rok později. Modernizace je naplánovaná na 33 měsíců.

Toto rozšíření zapadá do širšího rámce podpory konektivity, kterou Malajsie vnímá jako zásadní faktor svého rozvoje. Předurčuje jí proto strategická poloha i růst sektoru napříč celou Asií. Ministr dopravy Anthony Loke potvrdil, že projekt byl již schválen centrální vládou Malajsie, která na expanzi vyčlenila asi 4,5 mld. Kč ze svého fondu na rozvoj letišť. Projekt tak navazuje na další z významných infrastrukturních investic v Penangu – vznik sítě lehké kolejové dopravy.

Penang představuje ikonu gastroturistiky, jelikož je v širokém povědomí jako destinace s významnou kulinářskou nabídkou. Rozkládá se zde nejmenší národní park Malajsie, stejně jako Penang Hill – biosférická rezervace s lanovkou a mnoha možnostmi aktivního vyžití. Severní část je přitom vyhledávaná i pro své pláže a noční život. Rozvoj letiště však nevychází pouze z předpokladu turistického ruchu. Penang je hlavním centrem elektronického a elektrotechnického průmyslu v Malajsii, významnou destinací přílivu zahraničních investic a také hospodářským pólem růstu. Expanze je tak podložena reálnými čísly a poptávkou. 

 

Vizualizace nového letiště

Vizualizace nového letiště

 

Příležitosti pro české firmy přinesou zejména stavba nové věže řízení letového provozu, sídla úřadu civilního letectví Malajsie (CAAM), kontrolního stanoviště, dalších návazných budov a místních infrastrukturních prací. Stavební práce se budou týkat i dalšího zařízení v nepřístupné části letiště včetně chodníkových prací a dalších souvisejících projektů. Dodavatelé se pak budou moci podílet na vzniku úplně nové budovy hlavního terminálu a renovačních pracích na stávajícím terminálu. Českých firem se zkušenostmi z takovýchto projektů přitom máme nemálo. Za zmínku stojí např. letiště Changi v Singapuru kam dodávají světelné instalace skláři z Česka, letiště Mumbai se svítidlami z Čech či úspěch České republiky při dodávkách radarů letišti Jakarta.

Dalšími možnosti uplatnění představuje trénink řídícího provozu a letištního personálu. Poptávka se však bude týkat obecně všech technologií a služeb, vybavení či zabezpečení vzdušného prostoru. Příležitosti se také naskýtají i v segmentu cvičných letadel a bezpilotních leteckých systémů (UAVs, drony).

 

Milan Dostál, obchodní rada, Velvyslanectví České republiky v Kuala Lumpur