Prezentace projektu Agendy 2030 na Papui-Nové Guineji
07.08.2023 / 10:18
Velvyslanectví České republiky v Kuala Lumpur zrealizovalo oceňovaný projekt Agendy 2030, když ve dnech 24. - 29. července 2023 zajistilo program pro Českou zemědělskou univerzitu v Praze, zaměřený na přenos zkušeností v oblasti udržitelného zemědělství, a to na Papui-Nové Guineji. Projekt byl realizován ve spolupráci s prof. Ing. Davidem Herákem, Ph.D., proděkanem pro mezinárodní vztahy Technické fakulty České zemědělské univerzity v Praze. Papua-Nová Guinea se tak díky podpoře Ministerstva zahraničních věcí České republiky stala další zemí Indopacifiku, kde byly představeny české zkušenosti z oblasti udržitelného rozvoje, zejména chytrého zemědělství, precizního zemědělství a dalších moderních metod, které vedou k udržitelnému rozvoji.
Ačkoli se Papua-Nová Guinea nachází s pohledu Evropana na periferii, představuje zároveň i bránu do Pacifiku, tedy do oblasti, kterou vnímá jako prioritní mnoho zemí, včetně České republiky. O zájmu rozvíjet vztahy s tímto státem svědčí i vysoce postavené návštěvy, které ve stejné době uskutečnili státní návštěvy na Papui-Nové Guineji (francouzský prezident Emanuel Macron, ale také americký ministr obrany Lloyd Austin).
Projekt navázal na úspěšnou (vyhodnocený ústředím MZV ČR) misi do Malajsie, kde byly výstupy výzkumu v oblasti udržitelného zemědělství prezentovány v roce 2022, a která vyústila v užší spolupráci mezi univerzitami obou zemí i studentské pobyty v Česku. Projekt je totiž plně v souladu s cíli udržitelného rozvoje SDG 3 (zdraví a kvalitní život), SDG 6 (pitná voda, kanalizace), SDG 7 (dostupné a čisté energie), SDG 9 (průmysl, inovace a infrastruktura), SDG11 (udržitelná města a obce), SDG 12 (odpovědná výroba a spotřeba), SDG 13 (klimatická opatření) a nade všechny pak SDG 15 (život na souši). Udržitelné zemědělství, zejména pak to v souvislosti s produkcí palmy olejné, sága, ale i dalších plodin tropického zemědělství na Papui-Nové Guineji má jednoduše příznivý dopad napříč mnoha cíli udržitelného rozvoje.
Program projektu byl zaměřen na setkání s představiteli univerzit a akademické sféry v podobě další výzkumné infrastruktury, dále se studenty, se zástupci státní správy, mezinárodních organizací, včetně delegace EU v Port Moresby či FAO. České udržitelné zemědělství a využití technologií vyvinutých Českou zemědělskou univerzitou bylo představeno takovým partnerům, jako Pacifické adventistické univerzitě, Univerzitě Papua Nová Guinea, Organizaci pro výživu a zemědělství Organizace spojených národů (pobočka v Port Moresby), Delegaci Evropské unie v Port Moresby, Národnímu výzkumnému ústavu zemědělskému, Ministerstvu vyššího školství, výzkumu, vědy a technologií Papuy-Nová Guiney a dalším.
České zemědělská univerzita v Praze, pracoviště s bohatými zkušenostmi z regionu jihovýchodní Asie i expertízou v dané oblasti ve spolupráci s Velvyslanectvím České republiky v Kuala Lumpur, zajistila několikadenní program, během kterého byly papuánským partnerům představeny oblasti, ve kterých česká strana spatřuje potenciál pro spolupráci. Ať již se jedná o projekty digitálních dvojčat, konstrukci a design dronů použitelných zejména v precizním zemědělství či studentská mobilita. Ta právě vede k dalšímu rozvoji spolupráce na akademické půdě a Česká zemědělská univerzita v Praze je v tomto ohledu velmi aktivní. Návštěva v Port Moresby potvrdila nicméně zájem o internacionalizaci i ze strany místních partnerů. Těšíme se tak na další follow-up a rozvoj v oblasti školství a vzdělávání. Během celého programu jej doprovázel obchodní rada velvyslanectví, zabývající se agendou zelené a vědecké diplomacie, p. Milan Dostál. Projekt "Přenost zkušeností v oblasti udržitelného zemědělství" byl financován z prostředků Ministerstva zahraničních věcí ČR v rámci aktivit na podporu implementace Agendy 2030 pro udržitelný rozvoj.
Milan Dostál, obchodní rada, Velvyslanectví České republiky v Kuala Lumpur