Přenos zkušeností s precizním zemědělstvím jako projekt zaměřený na udržitelný rozvoj a Agendu 2030
19.09.2024 / 09:32
Projekt Agendy 2030 financovaný Ministerstvem zahraničních věcí ČR na podporu aktivit souvisejících s implementací Agendy 2030 pro udržitelný rozvoj a jejich cíle stanovené OSN byl úspěšně realizován v Kuala Lumpur ve spolupráci Velvyslanectví České republiky a České zemědělské univerzity v Praze. V rámci projektu byly od 12. září 2024 realizovány aktivity směřující k předávání zkušeností a odborných znalostí České zemědělské univerzity malajsijským partnerům se zaměřením na dálkově ovládané bezpilotní letouny a jejich využití v precizním farmářství. Ty jsou stále více využívány i v zemědělství, kde se uplatňuje dlouhodobé know-how Technické fakulty ČZU.
Malajsie představuje vhodnou destinaci pro tento projekt díky své strategické a geografické pozici. Zároveň se vyznačuje unikátními zemědělskými podmínkami a vhodnými zemědělskými systémy. Malajsie aktuálně čelí v zemědělském sektoru výzvám, jako jsou změna klimatu, degradace půdy, nízká produktivita zemědělské produkce a omezená implementace moderních technologií. Vláda této asijské země proto zavádí opatření k řešení těchto problémů a snaží se podporovat udržitelné zemědělské postupy, do kterých právě spadá i využití autonomních systémů.
Cílem projektu proto byla série jednání a prezentací udržitelného zemědělství s návaznou diskuzí, během kterých si zúčastněné strany vyměnily odborné pohledy, zkušenosti, příklady dobré praxe či názory na uplatnění a možné využití technologií z Česka v podmínkách zemědělství Malajsie.
Dne 12. září 2024 tak promluvil k širokému publiku prof. David Herák, proděkan pro mezinárodní vztahy Technické fakulty České zemědělské univerzity v Praze, na 2. výročním kongresu věnovanému potravinové bezpečnosti (2nd Annual Food Security Asia Congress) pořádané skupinou Asia Events Group s projevem na téma „Budoucnost a trendy v technologiích zpracování olejnatých semen pro udržitelné potravinové systémy“. V rámci této konference se také uskutečnilo mnoho plodných setkání, včetně jednání s Malajsijským zemědělským výzkumným a vývojovým ústavem (MARDI).
Další z připravených setkání se uskutečnilo na Taylors University, kde se prof. Herák zapojil do produktivní diskuze s děkanem Fakulty inovací a technologie. Program projektu Agenda 2030 „Prezentace českého udržitelného zemědělství v Malajsii 2024“ pokračoval i v pátek 13. září 2024, kdy se zástupce České zemědělské univerzity v Praze zúčastnil celé série aktivit zajišťovaných Velvyslanectvím České republiky v Kuala Lumpur. Během dopolední schůzky si tak prof. Herák vyměnil cenné názory na udržitelný rozvoj v zemědělství s prorektorkou univerzity UCSI a jejím týmem.
Další samostatnou a stěžejní aktivitou byla návštěva veletrhu a konference Selangor Aviation Show 2024 a navazující networking se státními institucemi jako Invest Selangor nebo SELATI, kde byla myšlenka nasazení dronů vyvinutých Českou zemědělskou univerzitou přijata velmi kladně, a to i díky jejich nejmodernějším parametrům, včetně špičkového softwaru nebo kompatibility globálního navigačního systému.
Nabitý program s vládou státu Selangor pokračoval i během produktivního setkání s Mohammadem Fahmi Ngahem, ministrem pro islámské záležitosti, halal průmysl, vědu, technologii a inovace, akulturu a digitální infrastrukturu v Selangoru, během kterého vyvstalo několik konkrétních nápadů pro další spolupráci. Na závěr samotného projektu byl prof. Herák přijat u velvyslance Juraje Koudelky, se kterým zhodnotil nejen právě realizovaný program, ale také širší možnosti zapojení českých udržitelných řešení v podmínkách malajsijského primárního sektoru.
Milan Dostál, obchodní rada, Velvyslanectví České republiky v Kuala Lumpur