česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Velvyslanectví ČR v Kuala Lumpur
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo LinkedIn logo

Mise malajsijských strojařů navštívila poprvé v historii Mezinárodní strojírenský veletrh v Brně

Mezinárodní strojírenský veletrh v Brně (MSV) je nejstarší a největší svého druhu ve střední a východní Evropě a od 8. do 11. října 2024 přivítal své hosty na Brněnském výstavišti již po šedesáté páté. Poprvé v historii byla účastna i organizovaná podnikatelská mise z Malajsie, kterou připravilo Velvyslanectví České republiky v Kuala Lumpur za podpory projektu na podporu ekonomické diplomacie PROPED, a to jako incomingovou misi zástupců malajsijských strojírenských asociací. Nad rámec účasti na MSV 2024 v Brně se delegace účastnila plodného programu spočívajícího v mnoha schůzkách a dalších jednání s jejich protějšky a dalšími zainteresovanými firmami. Strojírenství byl tak další z řady oborů, který byl podpořen v rámci četných akcí ekonomické diplomacie našeho velvyslanectví. 

Malajsijskou delegaci vedl prezident Federace malajsijských asociací výrobců ve slévárenství a strojírenství (FOMFEIA - Federation of Malaysian Foundry and Engineering Manufacturers Associations) p. Richard Teh, který byl doprovázen vedením sektorových asociací na úrovni jednotlivých států (Selangor, Penang, Perak). Program této incomingové mise, která byla financována Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR jako Projekt na podporu ekonomické diplomacie – PROPED, připravilo Velvyslanectví České republiky v Kuala Lumpur. Po celou dobu se jej účastnil  a delegaci doprovázel obchodní rada Milan Dostál.  

Cílem mise bylo propagovat české strojírenství malajsijským partnerům, a to prostřednictvím představení českých firem, které se budou prezentovat na Mezinárodním strojírenském veletrhu MSV 2024 v Brně. Obecným cílem v podobě podpory exportu v sektoru strojírenství, tedy byla i prezentace českého kovozpracovatelského a hutního průmyslu. Návazně však ale i prezentace technologií průmyslu 4.0 a automatizace a robotizace, což jsou rovněž prioritní oblasti malajsijské vlády pro rozvoj výrobního průmyslu v další dekádě. Pro české firmy projekt znamenal nejen možnost se představit, ale i diskutovat možnosti uplatnění jejich výrobků na malajsijském trhu s vysoce fundovanými představiteli strojírenského sektoru. V neposlední řadě posílila účast na MSV v Brně i vnímání Česka jako prestižního partnera a tradičního výrobce v oblasti strojů a zařízení. Ty představují stále jednu z nejobjemnějších položek českého exportu.

 

se Svazem strojírenské technologie

se Svazem strojírenské technologie

 

Dalším cílem incomingové mise bylo šíření povědomí o Česku, jako o průmyslově orientované a vyspělé evropské ekonomice, s dlouhou tradicí, širokou nabídkou a moderními strojírenskými technologiemi. Účast na výkladní skříni (nejen) českého strojírenství – Mezinárodním strojírenském veletrhu – se proto jevil jako ideální příležitost pro takovouto prezentaci. V rámci programu byl připraven program s malajsijským protějškem na české straně - se Svazem strojírenské technologie – kdy byla realizována jednání a schůzky na okraj veletrh. Ve večerních hodinách pak došlo i na networking delegace díky recepci a společenskému večeru. Přijetí delegace se dostalo i u dotčených ředitelů exportních odborů jak na Ministerstvu zahraničí ČR, tak Ministerstvu obchodu ČR, kteří se MSV 2024 rovněž osobně zúčastnili. Spolupráce s malajsijským velvyslanectvím v Praze pak vyústila ve zdvořilostním přijetí paní velvyslankyní Suzilah Md. Sidek, která na veletrh zavítala až z Prahy. 

Samostatnou kapitolou pak byla firemní jednání, během kterých si zúčastněné strany vyměnili pohled na možnost uplatnění českých výrobků na malajsijském trhu. Zároveň české firmy dostaly možnost se napřímo představit a ověřit si nejen zájem, ale také specifika a požadavky místního trhu, a to bez nutnosti cestovat do Malajsie. A to u osob nejpovolanějších, jelikož kromě kapacity vedení federace a asociací vystupovali členové malajsijské mise i v kapacitě ředitelů vlastních strojírenských firem. Ze schůzek a představení si tak členové mise odnesli velmi dobré poznatky o reputaci českých strojů, často sami Malajsijci, srovnávaných kvalitativně k německým výrobkům. 

Nedílnou součástí mise pak byly návštěvy vybraných strojírenských podniků, které mají v Malajsii zájem o exportní aktivity. Během nich nahlédli účastníci mise do výroby a procesů a měli možnost často napřímo jednat s generálními řediteli firmy.  Program byl tedy pestrý stejně jako nabídka českého strojírenství. Seznámili se tak např. s integrovanými systémy robotických linek. Automatizace a robotizaci byla představena výrobou strojů, používaných také v pneumatikářství či automobilovém průmyslu. Stejně tak ale např. s velkými tvářecími a kovacími stroji, užívanými např. ve slévárenství či metalurgickém průmyslu. Dále s prostředím výroby velkých horizontálních vyvrtávacích a frézovacích strojů i s nejvýznamnějšími firmami českého obrábění, s vertikálními soustruhy a obráběcími centry či s pilami. 

na stánku firmy Tajmac

na stánku firmy Tajmac

 

V neposlední řadě došlo i k propojení s akademickou sférou a R&D (vědeckovýzkumného) elementu do programu mise. Další jednání- s Moravským leteckým klastrem či Svazem strojírenské technologie - pak byly přínosné z hlediska propojení asociací a další spolupráce v sektoru. Nejednou zazněla i pozvánka k reciproční návštěvě Malajsie. 

Incomingová mise zaměřená na podporu českého strojírenství byla unikátní. Nikdy v minulosti totiž obchodní delegace v tomto složení MSV v Brně nenavštívila a pravděpodobně ani v Česku nebyla. I proto bylo důležité zařazení tohoto odvětví do aktivit proexportní podpory našeho velvyslanectví. A to v době, kdy Malajsie přeřazuje na vyšší rychlostní stupeň ekonomiky a také kdy svůj další rozvoj upíná právě k rozvoji výrobního průmyslu, a to prostřednictvím formulace Národního průmyslové politiky 2030 (National Industrial Master Plan 2030), skrze kterou si vláda Malajsie vytyčila cestu soustředit svůj další rozvoj prostřednictvím podpory průmyslové výroby. A české stroje tak mohou být u toho. 

 

Milan Dostál, obchodní rada, Velvyslanectví České republiky v Kuala Lumpur