česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: Metaltech
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Malajsie nabízí příležitosti pro české strojaře

Konání nejvýznamnějšího strojírenského veletrhu v Malajsii, výstavy METALTECH 2024, přináší prostor pro ohlédnutí za perspektivami oboru a příležitostmi, které Malajsie nabízí pro české strojírenské firmy. Malajsie je však rovněž atraktivní destinací pro zahraniční investory ze strojírenského průmyslu. Země má prosperující ekonomiku, rostoucí průmyslový sektor a příznivé vládní politiky. Existuje proto řada obchodních příležitostí pro společnosti, které chtějí expandovat na malajsijský trh.
 

V Malajsii existuje mnoho obchodních příležitostí v oblasti strojírenství. Země zažívá dynamický rozvoj průmyslových odvětví a poptávka po strojích a vybavení tudíž roste. Existuje také mnoho vládních iniciativ, které podporují rozvoj strojírenského průmyslu. Tím nejdůležitějším je spuštění Národního plánu rozvoje průmyslu (National Industrial Masterplan), kterým vláda Malajsie definuje zaměření na oblast průmyslu do roku 2030. Výrobní sektor vykazuje solidní růst 5 – 6 %  ročně. Podíl na národním hospodářství představuje 24 % a na zaměstnanosti 17 %, přičemž roční tempo růstu dosahuje 1%.   

 

Národní plán rozvoje průmyslu nejvíce rozpracovává přechod na průmysl 4.0, který silně spoléhá na automatizační technologie, jako je robotika, umělá inteligence a internet věcí (IoT). Posílení těchto podoborů by se mohlo odrazit v tolik očekáváném zvýšení produktivity, digitalizaci výrobních procesů a přijetí chytrých technologií.

 

Dalším pilířem státní podpory je zavedení pokročilé výroby, a to zejména prostřednictvím stimulace rozvoje pokročilých výrobních odvětví, jako je letecký průmysl, výroba zdravotnických prostředků a zařízení či high-tech elektroniky. Tato průmyslová odvětví intenzivně využívají automatizaci pro přesnost a efektivitu, tudíž lze předpokládat i zvýšenou poptávku po strojích určených pro výrobu v těchto odvětví. V neposlední řadě se pak Malajsie chce zaměřit i na zvyšování kvalifikace pracovní síly či investic do výzkumu a vývoje.

 

Obráběcí stroje

Obráběcí stroje

 

Některé z klíčových oblastí, ve kterých existují obchodní příležitosti v oblasti strojírenství v Malajsii, zahrnují výrobu strojů a zařízení, jelikož Malajsie je významným regionálním výrobcem a vývozcem strojů a zařízení pro různá průmyslová odvětví, včetně elektroniky, automobilového průmyslu a ropy a plynu. Existuje velká poptávka po vysoce kvalitních strojích a zařízeních od místních i zahraničních výrobců.

 

Rovněž malajsijský automobilový průmysl jako jeden z největších v jihovýchodní Asii, představuje poptávku po komponentech a systémech pro výrobu automobilů, motocyklů a dalších vozidel. Další uplatnění lze nalézt v odvětví elektronického a elektrotechnického průmyslu, zejména poptávka po komponentech a systémech pro výrobu elektroniky, jako jsou integrované obvody, tištěné spojové desky a displeje.

 

V neposlední řadě lze rovněž uvést roli Malajsie jako významného producenta ropy a plynu, kde existuje potenciál pro produkty jako jsou vrtné soupravy, potrubí a čerpadla. Pro doplnění pak uvádíme další typy strojů, které dominovaly veletrhu METALTECH, a jejichž dovoz do Malajsie se zdá být perspektivní, jako jsou stroje pro obrábění kovů: frézky, soustruhy, brusky atd., stroje pro manipulaci s materiálem: nakladače, jeřáby, dopravní pásy atd.

Strojírenský průmysl a příležitosti pro české firmy lze tedy shrnout jako perspektivní, s mnoha konkrétními obchodními příležitostmi, plynoucími z růstu průmyslové výroby, nárůstu investic do infrastruktury, rozvoje malých a středních podniků, automatizace a modernizace výroby a samozřejmě státních pobídek a programů.

 

Milan Dostál, obchodní rada, Velvyslanectví České republiky v Kuala Lumpur