
České zdravotnické firmy se prezentovaly v Malajsii
15.06.2023 / 09:26
Zdravotnictví v Malajsii dlouhodobě patří mezi nejvyspělejší v jihovýchodní Asii. Pandemie koronarivu však ještě dále umocnila úsilí malajsijské vlády o modernizaci zdravotní péče a spojené infrastruktury. Poptává tak řadu řešení a technologií, kterými na oplátku disponují české firmy. Perspektivní jsou zejména nabídky pokročilých technologií a inovativních produktů či komplexních řešení. Malajsie v současnosti otevírá nemalé množství nemocnic, aby uspokojila poptávku nejen v rámci své země, ale i z pozice významné destinace zdravotnické turistiky. Tomu odpovídá i expanzivní státní rozpočet, který má za cíl posílit regionální pozici v oblasti zdravotnictví. V několika malajsijských nemocnicích jsou české technologie již známé, a je proto třeba navázat na tuto pozitivní bází a dále české zdravotnické technologie propagovat, aby zájem o ně nadále a snad i rychleji rostl. K tomu byl určen projekt na podporu ekonomické diplomacie zaměřený na podporu výrobců ve zdravotnickém sektoru.
Po několikaleté odmlce se v Malajsii prezentovali čeští zdravotníci. Formou projektu na podporu ekonomické diplomacie – PROPEDU – se uskutečnila ve dnech 11. – 13. června 2023 Mise dodavatelů zdravotnických prostředků do Malajsie, kterou připravilo Velvyslanectví České republiky v Kuala Lumpur ve spolupráci s Asociací výrobců a dodavatelů zdravotnických prostředků (AVDZP). Misi vedl první náměstek ministra zahraničních věcí, p. Jiří Kozák, doprovázen ředitelem odboru ekonomicko-vědecké diplomacie p. Markem Svobodou. Vysoká úroveň přijetí a věcný průběh jednání demonstroval zájem malajsijské strany o mezinárodní spolupráci v tomto růstovém sektoru.
Mise nemohla být načasována lépe. Malajsie po koronavirové epidemii přeřazuje na vyšší rychlostní stupeň a definuje zdravotnictví jako klíčový obor. Ve stejný den, kdy proběhlo setkání na vysoké úrovni mezi náměstkem ministra zahraničních věcí, panem Jiří Kozákem s YB Lukanisman bin Awang Saunim, náměstkem ministra zdravotnictví, byla malajsijskému parlamentu předložena ministryní zdravotnictví tzv. „Bílá kniha“, definující národní reformu zdravotnictví na příštích 15 let. Dle tohoto dokumentu by k zajištění udržitelného národního zdravotního systému a k vypořádání se se stárnoucí společností, různými chronickými nemocemi a nebezpečími pandemií v budoucnosti, měl adekvátně i navýšit rozpočet a výdaje na zdravotnictví.
Potenciál pro spolupráci v sektoru však vyplýval i ze samotných schůzek a neskrývaného zájmu malajsijské strany o prezentované technologie. Potřebnost podpořit tento sektor v Malajsii pak vychází i z pozice, do které se jako regionální destinace zdravotní turistiky, Malajsie sama staví. Přínos účasti na vysoké úrovni MZV ČR pak byl nezpochybnitelný. Velvyslanectví České republiky v Kuala Lumpur tak zdravotnictví při nejbližší příležitosti zařadí i jako sektor s výrazným potenciálem do Mapy oborových příležitostí.
Za Česko vedl podnikatelskou delegaci p. Petr Foit z Asociace výrobců a dodavatelů zdravotnických prostředků. Firmy účastnící se PROPEDu pak byly EGO Zlín, LINET, MZ Liberec či TSE. Delegace uskutečnila celou řadu setkání s cílem vyměnit si názory na postpandemickou obnovu a podporu prostřednictvím posilování mezinárodní spolupráce. Účastníci zároveň dostali mnoho možností prezentovat svá řešení, které mohou Malajsii nabídnout.
Program delegace byl zahájen návštěvou Úřadu zdravotnických prostředků (Medical Device Authority) a setkáním s jeho nejvyšším představitelem Ybrs. Dr. Murillatharan Paramasua. Během setkání v této organizaci zřízené Ministerstvem zdravotnictví Malajsie měli čeští zástupci možnost seznámit se s registračním a certifikačním procesem a s podmínkami pro uvedení zdravotnických produktů na malajsijský trh. Úřad pro zdravotnické prostředky rovněž seznámil hosty s regulatorním prostředím v tomto sektoru, s obchodními statistikami a obecně s přehledem, který tento sektor skýtá pro potenciál, který české technologie představují.
V odpoledních hodinách pak jako jeden z vrcholů programu mise proběhlo podnikatelské fórum, které zahájil jako hlavní host, první náměstek ministra zahraničních věcí České republiky, p. Jiří Kozák. Na úvodní proslovy navázalo podepsání Memoranda o spolupráci mezi AVDZP a PERANTIM (Asociace výrobců zdravotnických prostředků). Zajímavým a mnohými účastníky oceňovaným přídavkem byl digitální podpis prostřednictvím tabletu a simultánně promítaný na pozadí pódia. Prezident této oborové asociace, p. Johari Abu Kasim, rovněž vystoupil na fóru s prezentací na téma spolupráce mezi Malajsií a Českou republikou z pohledu podnikatelské asociace.
Na firemní část fóra, kde se přítomným hostům prezentovali účastníci mise, pak vhodně navázaly B2B schůzky, a to na připravených „podnikatelských stolech“. Účast 80 hostů „na míru“ pozvaných pro tyto účely splnilo vytyčený cíl, mnoho jednání pokračovalo spontánně i po vymezené hodině.
Velvyslanectví České republiky v Kuala Lumpur dále v prostorách hotelu Mandarin Oriental zajistilo separátní bilaterální schůzku mezi českou a malajsijskou asociací – AVDZP a PERANTIM, kde měly možnost se mezi sebou blíže seznámit i přítomní členové podnikatelské delegace a v privátním prostředí prodiskutovat možnosti další spolupráce.
Další z aktivit PROPEDu byl večerní networkingový koktejl, pořádaný prvním náměstkem ministra zahraničních věcí ČR p. Jiřím Kozákem při příležitosti Mise dodavatelů zdravotnických prostředků do Malajsie. Ten se uskutečnil v pondělí 12. června 2023 ve společenském sále hotelu Mandarin Oriental za účasti cca 50 hostů, včetně Ministerstva zdravotnictví, Úřadu pro zdravotnické prostředky, MIDA – agentury pro rozvoj investic Malajsie, EUROCHAM, Invest Selangor, Invest Kuala Lumpur, MATRADE – malajsijské korporace na podporu exportu a mnoha dalších soukromých firem, včetně zástupců samotných nemocnic.
Zajímavý program následoval i v úterý 13. června návštěvami „v terénu“. První prohlídka nemocnice proběhla v Národním karidiologickém centru (National Heart Institute – Institute Jantung Negara), když delegace navštívila toto vedoucí pracoviště v oblasti léčby kardiovaskulárních chorob. Účastníci měli možnost si prohlédnout pokoje a vybraná oddělení, včetně jednotky intenzivní péče a dále pediatrické jednotky intenzivní péče. National Heart Institute je moderní pracoviště, srovnatelné svým zaměřením např. s IKEMem v ČR. Kromě prezentací na obou stranách bylo vrcholem návštěvy předání daru ve formě nemocničních lůžek firmou LINET. (v top výbavě).
Návštěvy nemocničních zařízení si kladly za cíl představit účastníkům úroveň malajsijského zdravotnictví a umožnit zhodnocení přístrojového vybavení, a tedy i potenciálu pro budoucí dodávky. Další takováto „terénní návštěva“ proběhla v nemocnici Hospital Canselor Tuanku Muhriz (HCTM), která se nachází v blízkosti centra Kuala Lumpur. Delegace měla možnost navštívit oddělení zabývající se intenzivní péčí. Za nemocnici pak převzal dary od českých firem EGO Zlín, LINET a MZ Liberec ředitel YBhg. Prof. Dato´Dr. Razman Jarmin.
Během programu delegace došlo i na návštěvu a setkání s vybranou akademickou institucí, reprezentující příklad úspěšné spolupráce mezi Českou republikou a Malajsií. Touto univerzitou byla Taylor´s University, která úspěšně vyvinula společně se Západočeskou univerzitou v Plzni prototyp Cataboxu.
Milan Dostál, obchodní rada, Velvyslanectví České republiky v Kuala Lumpur