česky  english 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: ©Velvyslanectví České republiky v Kuala Lumpur
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

České firmy z oblasti vodního hospodářství se prezentovaly na veletrhu v Malajsii

Vodohospodářský sektor patří v Malajsii dlouhodobě k poddimenzovaným odvětvím. Navzdory rovníkovým poměrům monzunové Asie se nedaří zajišťovat kvalitní a dostupnou vodu pro zemědělství, průmysl a pro spotřebu obyvatelstva. I proto patří tento obor k těm, kde je velký potenciál pro další rozvoj a růst. Ve dnech 22. – 25. dubna 2024 proto využilo konání významného veletrhu Asia Water 2024 k účasti a prezentaci svých výrobků na půl tucet českých firem.
 

Malajsijský sektor vodního hospodářství bojuje s mnoha výzvami. Nedostatečná infrastruktura, značné ztráty, nízká kvalita vody i vysoká spotřeba patří mezi slabé stránky vodohospodářského sektoru. Tato poměrná nerozvinutost však na druhou stranu přináší příležitosti jako je například čištění odpadních vod, monitorovací vybavení, pumpy, provzdušňovače, filtry či průmyslové čističky, technologie nakládání s nebezpečným odpadem, recyklace a čištění v oblasti těžby a zpracování ropy a zemního plynu (minimalizace environmentálních dopadů, zvýšení energetické efektivity), průmyslové čištění vzduchu, analýza emisí, lapače prachu, monitorovací vybavení, a to i pro automobily, ale také environmentální poradenství, audity, hodnocení dopadu na životní prostředí, zejména v oblasti chemického průmyslu a těžby ropy a podobně. 

 

Seminář

Seminář

 

Další poptávané produkty jsou nadzemní nádrže na vodu, služby spojené s rekultivací a sanací, dekontaminace během procesu zpracování palmového oleje, úprava vody či čištění vody od olejových skvrn. Samostatnou kapitolou by byl potenciál pro spolupráci ve výzkumu a vývoji v oblasti vodního a odpadového hospodářství anebo povodňových rizik. Malajsie nejde stranou ani v oblasti druhotného využití surovin a cirkulární ekonomiky.

 

České firmy sdružené v Czech Water Alliance se proto rozhodly využít tohoto stavu a prezentovat se na významném veletrhu Asia Water, aby ještě více podpořily poptávku po těchto perspektivních produktech. Za podpory Ministerstva průmyslu a obchodu ČR se tak realizovala ve dnech 23. – 25. dubna 2024 tzv. česká oficiální účast, jejíž hlavní náplní byla výstavba českého pavilonu, na kterém se firmy důstojně představily potenciálním zákazníkům z Malajsie. Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR hrálo rovněž i stěžejní roli při financování doprovodného projektu na podporu ekonomické diplomacie, tzv. PROPEDu, když Velvyslanectví České republiky v Kuala Lumpur připravilo pro české účastníky a jejich malajsijské partnery seminář s prezentacemi zakončeným sérií B2B meetingů, kde po boku velvyslance ČR v Malajsii, p. Juraje Koudelky, vystoupil prezident Malajsijské vodní asociace, Dr. Ir. Ts. Hj. Mohmad Asari Bin Daud. Za Czech Water Aliance představil další členy a vystoupil p. Ivan Nikl ml. Na podporu networkingu pak byl ve večerních hodinách uspořádán společenský koktejl.

 

Převzetí ceny Českou vodárenskou aliancí

Převzetí ceny Českou vodárenskou aliancí

 

V úterý 23. dubna pak velvyslanec J. Koudelka slavnostně otevřel český národní pavilon a osobně tak podpořil prezentaci českých firem. Následně se pak setkal i s náměstkem ministra energetické tranzice a vodní transformace Tuan Haji Akmal Nasrullah bin Mohd Nasirem, který měl možnost si české produkty prohlédnout zblízka na stánku, který získal i ocenění v rámci celého veletrhu Asia Water.

 

Milan Dostál, obchodní rada, Velvyslanectví České republiky v Kuala Lumpur