Česká zemědělská univerzita v Praze uskutečnila v Malajsii projekt na podporu udržitelného zemědělství
13.10.2022 / 05:51
Česká republika je v Malajsii aktivní i na poli environmentální diplomacie. Česká zemědělská univerzita v Praze navštívila od 3. do 5. října 2022 Malajsii a představila partnerům české zkušenosti z oblasti udržitelného rozvoje, zejména chytrého zemědělství, precizního zemědělství a dalších moderních metod, které vedou k udržitelnému rozvoji.
Přenos know-how v oblasti cílů udržitelného rozvoje, to je ve zkratce cíl projektů Agendy 2030, který je financován z prostředků Ministerstva zahraničních věcí České republiky v rámci aktivit na podporu implementace Agendy 2030 pro udržitelný rozvoj. Pro rok 2022 byla vybrána projektová žádost České zemědělské univerzity, pracoviště s bohatými zkušenostmi z regionu jihovýchodní Asie i expertízou v dané oblasti. Tyto silné stránky podtrhl i zájem o internacionalizaci, tudíž byl ve spolupráci s Velvyslanectvím České republiky v Kuala Lumpur připraven několikadenní program, během kterého byly malajsijským partnerům představeny oblasti, ve kterých česká strana spatřuje potenciál pro spolupráci. Ať již se jedná o projekty digitálních dvojčat, konstrukci a design dronů použitelných zejména v precizním zemědělství či studentská mobilita. Ta právě vede k dalšímu rozvoji spolupráce na akademické půdě a Česká zemědělská univerzita v Praze je v tomto ohledu velmi aktivní.
Projekt je plně v souladu s cíli udržitelného rozvoje SDG 3 (zdraví a kvalitní život), SDG 6 (pitná voda, kanalizace), SDG 7 (dostupné a čisté energie), SDG 9 (průmysl, inovace a infrastruktura), SDG11 (udržitelná města a obce), SDG 12 (odpovědná výroba a spotřeba), SDG 13 (klimatická opatření) a nade všechny pak SDG 15 (život na souši). Udržitelné zemědělství, zejména pak to v souvislosti s produkcí palmy olejné v Malajsii, má jednoduše příznivý dopad napříč mnoha cíli udržitelného rozvoje.
Během programu navštívil Prof. David Herák, proděkan Technické fakulty pro mezinárodní vztahy, nejprve Ipoh, hlavní město státu Pérak, kde se nachází Universiti Teknologi Petronas, která, jak název napovídá, se zaměřuje na výchovu a vzdělávání pracovních sil pro petrochemického lídra Petroleum Nasional Berhead. Tato univerzita patří mezi top vzdělávací instituce v Malajsii. Během návštěvy byl uskutečněn kulatý stůl s akademiky z Katedry elektroniky a elektrotechniky, následně byla zajištěna přednáška studentům se zájmem o téma. Došlo i na krátkou prohlídku kampusu univerzity včetně moderní knihovny.
Dalším bodem programu byla návštěva nejprestižnější univerzity v Malajsii, Universiti Malaya, která se tradičně umisťuje v žebříčcích kvality univerzit na 1. místě v Malajsii. Jednání u kulatého stolu vedla za tuto instituci zástupce prorektorky Prof. Ir. Dr. Shaliza Ibrahim, která ke kulatému stolu přizvala i profesory z dalších fakult, kteří měli zájem o diskuzi s ČZU.
Další z řady prezentací byla pak návštěva Universiti Putra Malaya. Tato vysoká škola profilově odpovídá nejvíce zaměření České zemědělské univerzity, tudíž i návštěva byla logickým vyvrcholením celého projektu. Kromě diskuze u kulatého stolu byla součástí programu návštěva laboratoří, kde se malajsijští kolegové pochlubili zkoumáním jevů v adaptovaném prostředí.
Návštěvu v Kuala Lumpur využil Prof. Herák i k setkání s velvyslancem Milanem Hupcejem, kterého informoval o výsledcích a follow-upu, který vyvstal z jednání. Během celého programu jej doprovázel obchodní rada velvyslanectví, zabývající se agendou zelené diplomacie, p. Milan Dostál .
Milan Dostál, obchodní rada, Velvyslanectví České republiky v Kuala Lumpur