Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Černínský palác na podzim
Foto: Markéta Trnková (©MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Vyjádření MZV k podmínkám Krejčíře ve vězení v JAR

 

Velvyslanectví ČR v Pretorii formálně podpořilo už v březnu letošního roku žádost odsouzeného Radovana Krejčíře o zlepšení podmínek výkonu trestu v jihoafrické věznici.

V dopise, adresovaném vedení věznice, si dotyčný prostřednictvím našeho velvyslanectví stěžoval na malou celu, která svými rozměry neodpovídá standardům obsaženým v příslušných dokumentech OSN a na omezený přístup k lékařům-specialistům. Zároveň žádal o monitor pro možnost studia soudních materiálů.

Dne 9.března 2018 vydal soud JAR na základě tohoto dopisu a stížnosti advokátů Radovana Krejčíře příkaz k zajištění těchto požadavků.

Postup velvyslanectví ČR při podpoře této žádosti je zcela standardní a spadá do poskytování konzulární pomoci českým občanům v zahraničí, která se vztahuje i na odsouzené české občany v zahraničí. Nijak se tím nehodnotí závažnost činů, za které je dotyčný souzen či vězněn. Tzn. velvyslanectví pomoc dotyčnému v rámci stížnosti na nevyhovující podmínky ve vězení nesmí a nemůže odmítnout. Konzulární pomoc a její rozsah je definován Vídeňskou úmluvou o konzulárních stycích, zároveň je zakotven i v českém zákoně o zahraniční službě, podle kterého zastupitelský úřad mimo jiné sleduje, zda zacházení s vězněným občanem odpovídá minimálním uznávaným mezinárodním standardům.

.