Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Náměstek Tlapa jednal v Tunisku s premiérem Šáhedem
Foto: MZV ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Náměstek Tlapa jednal v Tunisku s premiérem Šáhedem o hospodářské spolupráci, investicích a migraci

 

Náměstek ministra zahraničí Martin Tlapa vykonal ve dnech 10. až 12. prosince pracovní návštěvu Tuniské republiky. Vedle tradičních meziministerských konzultací vedených na úrovni náměstků ministrů zahraničí se náměstek Tlapa setkal též s ministrem průmyslu a ministrem obchodu, se zástupci podnikatelských svazů CONTACT a UTICA a s předními tuniskými podnikateli. Stvrzením mimořádné kvality česko-tuniských vztahů pak bylo přijetí náměstka Tlapy tuniským premiérem Jusúfem Šáhedem.

Setkání s tuniským premiérem využil náměstek Tlapa k mj. k tomu, aby J. Šáhedovi připomenul pozvání k návštěvě ČR. „Navýšení vrcholných návštěv je krok žádoucím směrem. Tunisko má zájem na diverzifikaci svých zahraničně-politických aktivit, historicky jsme z očividných důvodů orientováni zejména na jih Evropy, nazrává čas posílit vazby se střední Evropou“, podotknul v této souvislosti tuniský ministerský předseda. Pro úspěch tuniských reforem je klíčové posílení přílivu přímých zahraničních investic a tvorba pracovních příležitostí v regionu. V tomto směru ČR díky transformační zkušenosti představuje pro Tunisko inspiraci.

Konzultace na úrovni náměstků ministrů zahraničí jsou zavedeným formátem. Během jednání náměstka Tlapy se státním tajemníkem Hátemem Ferrdžáním se oba partneři shodli na tom, že vzájemné vztahy nejsou zatíženy žádným problematickým tématem a existuje prostor pro jejich všestranný rozvoj. Na přání tuniské strany přednesl náměstek Tlapa pro 60 posluchačů diplomatické akademie tamějšího MZV přednášku o českých zkušenostech s moderními metodami ekonomické diplomacie.

Z českého pohledu je zajímavé, že Tunisko je nejvíce inovativní země v Africe (Bloomberg Innovation Index 2017). Perspektivy průmyslové spolupráce leží v oborech, které jsou silné na české a tuniské straně. Jde především o oblast automobilního průmyslu, který zaměstnává 267 000 dělníků a zajišťuje 5% HDP a výpočetní technika se podílí na 7% DPH a pracuje zde 11 000 kvalifikovaných odborníků.

Páteří česko-tuniských vztahů je obchodní relace, jež se v posledních pěti letech vyznačuje kontinuálně rostoucí obchodní výměnou; ta v r. 2017 dosáhla výše 328 mil. USD. Tunisko je přitom jedinou zemí regionu, se kterou má ČR negativní obchodní bilanci. „Tato skutečnost nás nijak zvlášť netrápí, tahounem české ekonomiky je automobilový průmysl a pasivní bilance jde na jeho vrub, neboť české automobilky v Tunisku hojně poptávají  autodíly. Máme nicméně zájem o spolupráci i v dalších oblastech. Slibně se jeví zejména ICT sektor, zdravotnictví, odpadové hospodářství či potravinářské technologie. Obchodním vztahům ovšem příliš nenahrávají ochranářská opatření, která tuniská vlády koncem listopadu uvalila mj. i na země EU. Tuniským partnerům jsem tuto nemilou záležitost, jež se snad brzy vyřeší, nemohl nezmínit“, poznamenal náměstek Tlapa.

 

 

 

 

galerie

NM_TLAPA_TUNISKO

.