Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Rada FAC jednala o Íránu a o situaci v Gaze
Foto: © MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Rada FAC jednala o Íránu a o situaci v Gaze

 

Dne 28. května 2018 se v Bruselu uskutečnilo zasedání Rady EU pro zahraniční věci (FAC). Hlavním tématem jednání byla otázka pokračování jaderné dohody s Íránem. Rada jednala o situaci v Gaze, prodloužila do 1. 6. 2019 sankce proti režimu syrského prezidenta Asada a věnovala se také situaci ve Venezuele po předčasných prezidentských volbách. Vedoucím české delegace byl náměstek ministra zahraničních věcí Ivo Šrámek.

ČR v debatě o Íránu podpořila pokračování jaderné dohody s Íránem, protože tuto dohodu vnímáme jako důležitý nástroj ke snížení rizika šíření jaderných zbraní v regionu. Podporujeme také jednotnou pozici a společný postup EU ve věci dalšího pokračování dohody s Íránem. Dohoda JCPOA (Joint Comprehensive Plan of Action) přináší větší možnost kontroly íránského jaderného programu, a jak ukazují průběžné zprávy MAAE, Írán toto ujednání dodržuje. ČR nicméně sdílí trvající znepokojení spojenců nad íránským balistickým programem i jeho aktivitami v regionu. Mezinárodní společenství by se jimi mělo urgentně zabývat a vést s Íránem dialog. ČR rovněž oceňuje zahájení rozhovorů EU a Íránu k Jemenu a podporuje jejich rozšíření i na další regionální témata.

Tématem pracovního oběda byla situace v Gaze, kde došlo v posledním období k eskalaci násilí, které si vyžádalo již stovku obětí na životech. ČR i ostatní členské státy EU jsou touto situací znepokojeny, proto EU vyzvala všechny zúčastněné strany ke zdrženlivosti a k přijetí efektivních opatření k zamezení dalších ztrát na životech. Náměstek Ivo Šrámek v debatě podotknul, že: „ČR ctí unijní konsensus, pokud jde o dvoustátní řešení.“

Ministři zahraničí rovněž projednali vztahy EU se zeměmi Afriky, Karibiku a Pacifiku s ohledem na novou dohodu o spolupráci po vypršení platnosti aktuální dohody z Cotonou v únoru 2020. Zvláštní pozornost byla věnována tomu, jaké možnosti má EU při řešení politické a bezpečnostní situace v Konžské demokratické republice.

Součástí politických diskusí na okraj Rady byla také neformální výměna názorů ministrů členských států EU se zakladatelem opozičního hnutí Otevřené Rusko M. Chodorkovským o perspektivách vývoje v Rusku v průběhu nového mandátu prezidenta Putina a o možnostech výraznější unijní podpory ruské občanské společnosti.

V rámci pracovní snídaně hovořili ministři s makedonským ministrem zahraničních věcí Nikolou Dimitrovem o perspektivě integrace jeho země do EU.

.