Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Černínský palác
Foto: © Tiskový odbor
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Česká centra povede od března 2018 Ondřej Černý

 

Novým generálním ředitelem Českých center se stane Ondřej Černý, který v současné době vede České centrum v Mnichově. Vítěze vybrala komise složená z expertů MZV a Českých center. Ondřej Černý, který bude uveden do funkce 1. 3. 2018, nahradí Moniku Koblerovou. Ta byla po odvolání minulého generálního ředitele v dubnu 2017 pověřena ministrem zahraničních věcí dočasným řízením této příspěvkové organizace Ministerstva zahraničních věcí, v jejímž vedení zůstane i po nástupu nového generálního ředitele.

Do dvoukolového výběrového řízení, které probíhalo v září a říjnu letošního roku, se přihlásilo 11 uchazečů. Šestičlenná komise složená ze zástupců MZV a Českých center přihlížela při svém výběru zejména k dosavadní profesní zkušenosti kandidátů, jejich orientaci v oblasti agendy Českých center, předložené koncepci jejího fungování a manažerským zkušenostem. Na základě součtu bodového hodnocení vybrala komise 3 nejlepší kandidáty a jejich seznam předložila ministru zahraničních věcí, který vybral 16. 11. 2017 kandidáta s nejvyšším dosaženým počtem bodů, tedy Ondřeje Černého.

„Jsem rád, že Česká centra povede právě Ondřej Černý, který má dlouholeté zkušenosti s vedením významné kulturní instituce nejen v České republice, ale zároveň úspěšně vede již několik let České centrum v Mnichově,“ řekl na adresu nového šéfa Českých center ministr Lubomír Zaorálek.

Ondřej Černý se ujme funkce generálního ředitele Českých center 1. března 2018. V současné době stále vede České centrum v Mnichově a na jeho současnou pozici se musí teprve vypsat výběrové řízení tak, aby nebylo ohroženo fungování Českého centra v německém Mnichově v roce, kdy tato organizace bude pořádat řadu akcí k významnému výročí České republiky. „Česká centra mají nenahraditelnou roli ve veřejné diplomacii České republiky a spolu s našimi zastupitelskými úřady a vládními agenturami se významně podílejí na vytváření obrazu České republiky ve světě. Řízení této organizace pro mne představuje velkou výzvu a odpovědnost,“ uvedl Ondřej Černý.

Podle článku 5 Zřizovací listiny příspěvkové organizace Česká centra jmenuje a odvolává jejího generálního ředitele ministr zahraničních věcí ČR.

Stručný životopis budoucího generálního ředitele:

PhDr. Ondřej Černý (55) v současné době vede České centrum v Mnichově od roku 2014. Po studiích knihovnictví a vědeckých informací na FF UK pracoval v dokumentaci Divadelního ústavu a následně jako redaktor časopisu Svět a divadlo. V té době se rovněž věnoval divadelní kritice a překládání. V letech 1996–2007 řídil Divadelní ústav, působil jako dramaturg Pražského divadelního festivalu německého jazyka a také jako editor. V roce 2007 se stal ředitelem Národního divadla v Praze, které vedl až do roku 2012.


 

.