Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

nato
Foto: (@MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Zaorálek na zasedání NATO

 

Ministr zahraničních věcí ČR Lubomír Zaorálek 31. března 2017 vedl českou delegaci na zasedání ministrů zahraničních věcí zemí NATO v Bruselu. Ministři se při setkání zabývali přípravou nadcházející mimořádné schůzky nejvyšších představitelů NATO, která se uskuteční 25. května 2017, dále diskutovali o možnostech posílení role Aliance v boji proti terorismu, výdajích na obranu a o přístupu NATO vůči Rusku. Spojenci znovu vyjádřili podporu suverénní a politicky nezávislé Ukrajině. Setkání potvrdilo silnou transatlantickou vazbu. Zasedání bylo zahájeno strategickou debatou k základním prioritám Aliance v příštích letech a přípravě na summit NATO v květnu 2017. Spojenci stvrdili, že ve světle současných změn bezpečnostního prostředí je důležitá trvalá a silná transatlantická vazba se spravedlivějším sdílením nákladů. Zabývali se otázkou role NATO v boji s mezinárodním terorismem a v rámci šíření stability za hranice NATO i projekty na budování kapacit partnerských států v oblasti Severní Afriky a Blízkého východu. Spojenci dále diskutovali současnou situaci na Západním Balkáně a vyjádřili svůj zájem na včasné ratifikaci přístupu Černé Hory.

„Potvrzení silné transatlantické vazby, jednoty NATO a solidarity mezi spojenci považuje ČR za svůj zásadní bezpečnostní zájem,“ uvedl ve svém vystoupení ministr Lubomír Zaorálek. „Podporujeme posílení role NATO v mezinárodním úsilí boje proti terorismu. Teroristickou hrozbu považujeme za zásadní,“ doplnil dále šéf české diplomacie a připomněl roli českých jednotek jako příspěvek do aliančních aktivit, včetně přípravy na vyslání do Posílené předsunuté přítomnosti v Pobaltí v roce 2018.

Význam NATO jako klíčové bezpečnostní organizace zdůraznil ve svém vystoupení i ministr zahraničí USA Rex Tillerson. Americké závazky, které jsou podle něj demonstrovány například rozmístěním amerických sil v Polsku, označil za nezpochybnitelné. Upozornil však, že sdílení nákladů je třeba rozprostřít rovnoměrněji. Americká strana žádá, aby členské státy přijaly závazek zvýšit obranné výdaje na 2 % HDP do roku 2024 a aby všichni spojenci vypracovali konkrétní plán, jak toho dosáhnout.

Části jednání věnované vztahům Aliance s Ruskem se účastnili i zástupci Švédska, Finska a vysoká představitelka EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku EU Federica Mogheriniová. Spojenci potvrdili jednotný přístup ve vztahu k Rusku včetně závazků vyplývajících z Varšavského summitu, tedy dvojího přístupu – odstrašení a obrany na straně jedné a dialogu na straně druhé. Zopakovali důležitost transparentnosti výměny informací o vojenských cvičeních a rozmístění zbraňových systémů. Zasedání NATO ukončilo jednání Komise NATO-Ukrajina za přítomnosti ukrajinského ministra zahraničních věcí Pavlo Klimkina. Spojenci zde demonstrovali alianční podporu probíhajícím reformám, suverenitě a teritoriální integritě Ukrajiny.

Ministr Zaorálek na zasedání NATO .

Ministr Zaorálek na zasedání NATO .

Ministr Zaorálek na zasedání NATO .

Ministr Zaorálek na zasedání NATO .

.