Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Ministr Lubomír Zaorálek
Foto: Michal Dudáš (©MZV)
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Ministr Zaorálek na zasedání Rady pro zahraniční věci a zasedání Rady pro obecné záležitosti v Bruselu

Kdy: 23.05.2016 - 24.05.2016 , Kde: Brusel, Belgie

Ministr zahraničních věcí ČR Lubomír Zaorálek se ve dnech 23. a 24. května 2016 v Bruselu zúčastní zasedání Rady pro zahraniční věci a zasedání Rady pro obecné záležitosti.

Na Radě pro zahraniční věci se ministři budou zabývat aktualizací priorit Regionální strategie EU pro Sýrii a Irák a boje proti hrozbě tzv. Islámského státu. Ministři se seznámí se záměry Vysoké představitelky Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Federiky Mogheriniové ohledně připravované Evropské globální strategie. Rada projedná také aktivity EU v oblasti vnějších aspektů migrace (např. dialogy na vysoké úrovni se třetími zeměmi, které jsou zdrojovými nebo tranzitními zeměmi nelegální migrace směřující do Evropy, migrační balíčky pro vybrané zdrojové a tranzitní země nelegální migrace a také aktivity vyplývající z ujednání summitu EU s africkými zeměmi na Maltě ve dnech 11. a 12. listopadu 2015). V průběhu jednání Rady podepíší také Dohody o ekonomickém partnerství mezi EU a zeměmi Jihoafrického rozvojového společenství (SADC).

Květnová Rada pro obecné záležitosti se bude věnovat zejména přípravě jednání červnové Evropské rady ve dnech 28. a 29. června 2016. Summit Evropské unie se na svém zasedání bude zabývat především aktuálními otázkami migrační krize a ochrany vnějších hranic Unie.

Ministři na zasedání Rady dále absolvují druhé kolo dialogu o dodržování principů právního státu v EU, posoudí agendu transparentnosti a vyjádří se k prioritám Rady GAC v oblasti legislativního programování na příští rok.

.