Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   česky      english     

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Lichtenštejnská výstava průmyslu, obchodu a řemesel LIHGA 2010

 

Schann, 10.9.2010 – Česká republika se účastní od 4. do 11.9.2010 největší lichtenštejnské výstavy průmyslu, obchodu a řemesel LIHGA 2010. V českém stánku, který vznikl díky spolupráci Ministerstva zahraničních věcí s Ministerstvem průmyslu a obchodu, se na rozloze 120m2 představilo 18 českých vystavovatelů včetně stánků agentur CzechTrade, CzechInvest, CzechTourism.

Svoje kvality zde představil také Jihomoravský kraj, u jehož ochutnávky místních vín se zastavil snad každý návštěvník veletrhu, jichž přišlo během týdne více než 30 tisíc. Reprezentanti tohoto kraje, konkrétně cimbálová muzika Strážničan, obstarali také kulturní část programu slavnostního večera na počest České republiky.

„Akce byla nepochybně žádoucím impulzem pro restartování vzájemného obchodu a celkové spolupráce mezi oběma zeměmi po dlouhých letech. Mohli jsme se na vlastní oči přesvědčit, že zde existuje zajímavý potenciál další spolupráci obou zemí a jejich ekonomik“, zhodnotil celou akci Martin Dvořák, ředitel Odboru dvoustranných ekonomických vztahů a podpory exportu, který reprezentuje MZV v české delegaci. Ta je vedena náměstkem ministra průmyslu a obchodu Milanem Hovorkou a jsou v ní zástupci obou ministerstev a Jihomoravského kraje.

Delegaci České republiky přijal ve svém sídle i korunní princ Alois, který ve středu také osobně navštívil český stánek, tak jako to učinili už před ním při slavnostním zahájení předseda vlády Lichtenštejnska Klaus Tschütscher s místopředsedou vlády a ministrem hospodářství Martinem Meyerem. Velké oživení na stánek přinesla také ministryně zahraničních věcí Aurelia Frick, která si na vlastní kůži vyzkoušela například i tkaní nebo předení na ručním kolovrátku v expozici českých řemesel.

Česká republika byla v souvislosti s obnovením diplomatických styků mezi ČR a Lichtenštejnskem pozvána, aby se představila jako „Gastland“. Privilegia být hlavním hostem výstavy se České republice dostalo jako teprve druhé zemi v historii veletrhu, když tou první bylo před dvěma lety Dánsko. Výstava LIHGA se koná každé dva roky ve městě Schaan, které je prakticky předměstím lichtenštejnského hlavního města Vaduz.

Tiskový odbor MZV

.