9. Podmínky pro dovoz, vývoz, tranzit a držení střelných zbraní v České republice
Podmínky pro nabývání vlastnictví, držení, nošení a používání zbraní nebo střeliva, práva a povinnosti držitelů zbraní nebo střeliva, podmínky pro vývoz, dovoz, dočasný dovoz a tranzit zbraní nebo střeliva a kategorie střelných zbraní a střeliva upravuje v České republice zákon č. 119/2002 Sb. o střelných zbraních a střelivu (dále jen zákon o zbraních).
Policejní prezidium České republiky vykonává, ve smyslu zákona o zbraních, působnost příslušného útvaru policie ve vztahu k zastupitelským úřadům ve věcech zbraní a střeliva.
V případě jakýchkoliv dotazů k problematice české právní úpravy týkající se civilních zbraní a střeliva se mohou diplomatické mise, konzuláty a kanceláře mezinárodních organizací (dále jen cizí mise) obracet přímo na
Policejní prezidium České republiky
Ředitelství služby pro zbraně a bezpečnostní materiál, oddělení metodiky
tel: 974 834 436, 974 834 278
email: rszbm@pcr.cz, firearms@pcr.cz
Cizí mise jako držitel zbrojní licence má, kromě dalších povinností uvedených v zákoně, povinnost umožnit Policejnímu prezidiu České republiky přezkoumání způsobu uložení zbraní a střeliva, které vlastní.
9.1. Nabývání, držení a nošení civilních zbraní a střeliva
Podle zákona o zbraních se zbraně dělí na kategorie A, A-I, B, C, C-I a D. Nabýt do vlastnictví, držet nebo nosit zbraň kategorie A, A-I, B, nebo C nebo střelivo pro tuto zbraň může výhradně držitel českého zbrojního průkazu a zbrojní licence; v případě zbraní kategorie A a A-I pouze za předpokladu udělení výjimky k nabytí a v případě kategorie B pouze za předpokladu vydání povolení k nabytí. Zbraně kategorie C-I a palné zbraně kategorie D může nabýt do vlastnictví, držet a nosit fyzická osoba starší 18 let, plně svéprávná a s místem pobytu na území České republiky nebo právnická osoba se sídlem nebo odštěpným závodem na území České republiky. Ostatní zbraně kategorie D může nabývat do vlastnictví a držet nebo nosit fyzická osoba starší 18 let způsobilá k právním úkonům nebo právnická osoba.
9.2. Registrace zbraní
Každá zbraň kategorie A, A-I, B nebo C musí být zaregistrována. V případě cizích misí a členů jejich personálu provádí registraci Policejní prezidium České republiky. Dokladem o registraci je průkaz zbraně. Každý, kdo nabyde do vlastnictví zbraň kategorie A, A-I, B nebo C je povinen provést registraci do 10 pracovních dnů ode dne jejího nabytí nebo od překročení státních hranic České republiky a současně předložit zbraň ke kontrole; u zbraní kategorie C-I je stanovena pouze ohlašovací povinnost, průkaz zbraně se nevydává.
Odlišný postup je možný pouze v případě příslušníků ozbrojených sil nebo bezpečnostních sborů zajišťujících úkoly v souladu s mezinárodní smlouvou, jejíž stranou je Česká republika, a pouze tehdy pokud taková mezinárodní smlouva nakládání se zbraněmi v případě takových osob umožňuje.
Zbrojní průkazy členům personálu cizích misí vydává Policejní prezidium České republiky. Podmínkou je, aby se jednalo o člena personálu rezidentní diplomatické mise. Zbrojní oprávnění vystavená členům personálu cizí mise jejich domovskými státy, případně i jinými cizími státy, nelze uznat jako doklady rovnocenné povahy.
Člen personálu cizí mise je povinen před ukončením svého pobytu v České republice vrátit Policejnímu prezidiu České republiky doklady ve vztahu ke zbraním vystavené českým státem (průkaz zbraně, zbrojní průkaz).
9.3. Vývoz, dovoz a tranzit zbraní a střeliva
9.3.1. Dočasný dovoz a tranzit zbraní a střeliva
Dočasně dovézt, držet nebo nosit na území České republiky nebo provézt územím České republiky zbraň kategorie A, A-I, B, C nebo C-I nebo střelivo do této zbraně, anebo palnou zbraň kategorie D lze pouze na základě povolení, kterým je zbrojní průvodní list pro tranzit zbraně nebo střeliva. Zbrojní průvodní list pro tranzit zbraně nebo střeliva může vydat velvyslanectví nebo konzulát České republiky nebo Policejní prezidium České republiky.
Dočasný dovoz a tranzit zbraní a střeliva ochránců chráněných osob
Cizí mise v souladu s ustanovením § 51, odstavec 3 zákona o zbraních informují o ozbrojeném bezpečnostním doprovodu chráněné osoby a dovážených zbraních a střelivu diplomatickou nótou Diplomatický protokol Ministerstva zahraničních věcí České republiky. Žádost o umožnění dovozu/tranzitu zbraní a střeliva se podává na formulářích 1a a 1b nejméně pět (5) pracovních dní před předpokládaným příjezdem/příletem ochránce – postup viz kapitola 10, odstavec 2. Tato zjednodušená notifikační procedura předpokládá, že cizí mise při vyplňování výše uvedených formulářů u každého člena ozbrojeného bezpečnostního doprovodu chráněné osoby do formuláře výslovně potvrdí, že se jedná o člena příslušného bezpečnostního orgánu státu poskytujícího ozbrojenou ochranu chráněné osobě, který zde bude působit v rámci plnění svých pracovních úkolů.
Do výše uvedených formulářů mohou cizí mise uvádět pouze členy ozbrojeného doprovodu, kteří mají státní občanství státu poskytujícího ozbrojenou ochranu chráněné osobě (k jejich identifikaci tak nelze používat cestovní doklad vystavený jiným státem odlišným od státu, který ozbrojenou ochranu chráněné osoby zajišťuje).
9.3.2. Trvalý dovoz zbraní a střeliva
Zbraň kategorie A, A-I, B, C nebo C-I, nebo střelivo do této zbraně, anebo palnou zbraň kategorie D lze trvale dovézt na území České republiky pouze na základě povolení k dovozu. Tímto povolením je zbrojní průvodní list pro trvalý dovoz zbraně nebo střeliva, který pro diplomatické mise a členy jejich personálu vydává Policejní prezidium České republiky. Povolení lze vydat jen držitelům platného českého zbrojního průkazu nebo české zbrojní licence.
9.3.3. Trvalý vývoz zbraní a střeliva
Zbraň kategorie A, A-I, B, C nebo C-I nebo střelivo do této zbraně, anebo palnou zbraň kategorie D lze trvale vyvézt mimo území České republiky pouze na základě povolení k vývozu a se souhlasem státu, do kterého má být zbraň nebo střelivo do této zbraně vyvezeny, s výjimkou zbraní a střeliva, které jsou ve vlastnictví státu, do kterého jsou vyváženy.
Povolením k vývozu v rámci celního území Evropské unie je zbrojní průvodní list pro trvalý vývoz zbraně nebo střeliva, který pro členy personálu cizích misí nebo držitele zbojní licence vydává Policejní prezidium České republiky. Povolení k trvalému vývozu zbraní a střeliva do států mimo celní území Evropské unie vydává Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky.
Kontakt:
Licenční správa Ministerstva průmyslu a obchodu České republiky
tel.: 224 855 643
Oddělení nevojenských zbraní, pyrotechniky a zboží dle předpisů EU
tel: 224 855 635
Uvedeným postupem lze trvale dovézt nebo vyvézt, dočasně dovézt nebo provézt pouze zbraně civilního typu. Zbraně zařazené mezi vojenský materiál smí být na území České republiky nebo z tohoto území přepravovány pouze prostřednictvím českého podnikatelského subjektu, který je držitelem příslušných povolení (podnikatelské zbrojní licence a povolení pro zahraniční obchod s vojenským materiálem).