Ministerstvo zahraničních věcí ČR

   english                        česky           

rozšířené vyhledávání

Přejít na menu

Toskánský palác
Foto: Jaroslav Kučera
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Toskánský palác - původní sídlo MZV

 

Raně barokní Toskánský palác tvoří nepřehlédnutelnou dominantu Hradčanského náměstí na jeho západní straně, přímo proti Pražskému hradu. Původně středověké, později měšťanské domy nahradilo šlechtické sídlo hraběte Thun-Hohensteina a poté velkovévodkyně toskánské, díky níž byl palác včetně interiérů plně dokončen. Jméno tohoto rodu nese palác dodnes. Po vzniku samostatného Československa se stal prvním sídlem nového ministerstva zahraničních věcí. Od celkové rekonstrukce v letech 1994-1997 jej využívá sekce právní a konzulární MZV ČR.

Archeologické nálezy v tomto místě potvrzují větší počet středověkých domů ze dřeva i kamene, které však byly značně poničeny velkým malostranským požárem v roce 1541. V 17. století prostor zabíralo několik měšťanských domů v majetku Lobkowiczů, které roku 1685 zakoupil Michael Oswald hrabě Thun s cílem vybudovat zde své reprezentativní šlechtické sídlo. Prestižní lokalita v blízkosti Pražského hradu i velkorysý architektonický návrh odrážely tehdejší vysoké postavení i ambice Thunů.

Michael Osvald hrabě Thun-Hohenstein (1631-1694) zastával významné zemské úřady ve správě Českého království a usiloval i o knížecí titul. Proslul jako jeden z nejaktivnějších stavebníků své doby. Zámecké a církevní stavby budoval na svých venkovských panstvích v různých částech Čech, například v Klášterci nad Ohří, Žehušicích či v Ledči nad Sázavou. Pro své záměry získával významné architekty, jako byl Lurago, Caratti či Mathey. Francouzský malíř a architekt Jean-Baptiste Mathey v 70. letech 17. století pracoval na některých objektech v Praze. Thuna zaujal svou zřetelnou italskou inspirací natolik, že mu svěřil projekt svého sídla. Mathey předložil plán paláce ve stylu klasického římského baroka, tvořeného čtyřmi křídly o třech patrech a s obdélníkovým vnitřním nádvořím se dvěma kašnami. Provedení stavby se ujal stavitel Jacopo Antonio Canevale.