Schengenská (krátkodobá) víza
Obecné informace k podání žádosti o schengenské (krátkodobé) vízum
Jednotné schengenské (krátkodobé) vízum opravňuje k pobytu na území států schengenského prostoru po dobu v něm vyznačenou, nejdéle 90 dnů. Uděluje se pro jeden vstup (jednorázové), pro dva vstupy nebo pro více vstupů (multiple) a jako letištní průjezdní. Ve výjimečných případech se schengenské (krátkodobé) vízum uděluje s omezenou územní platností pouze pro státy v něm uvedené, příp. pouze pro Čeko.
- formulář
- cestovní doklad
- fotografie
- biometrické údaje – otisky prstů
- poplatek
- podpůrné doklady prokazující
- účel cesty
- ubytování
- finanční prostředky
- záměr opustit území ČR /schengenského prostoru
- cestovní zdravotní pojištění
Podrobnější informace ve článcích podle účelu pobytu.
Kdo podává žádost
Žádost se podává osobně. Za dítě mladší 15 let podává žádost rodič nebo jiný zákonný zástupce.
Žádost se podává na zastupitelském úřadu toho státu schengenského prostoru, který je jediným nebo hlavním cílem cesty. Hlavním cílem cesty je při návštěvě několika států schengenského prostoru ten stát, ve kterém bude pobyt nejdelší. Je-li délka pobytu na území více států schengenského prostoru stejná, je hlavním cílem cesty ten stát, ve kterém se nachází hlavní účel cesty (např. účast na konferenci). Nelze-li určit hlavní cíl cesty podle tohoto klíče, žádost se podává na zastupitelském úřadu toho státu schengenského prostoru, jehož hranice se překročí jako první.
Je-li jediným nebo hlavním cílem cesty Česko, žádost se podává na zastupitelském úřadu ČR.
Žádost se podává ve státě, jehož je žadatel občanem nebo v němž má povolen pobyt. Pakliže se v tomto státě nenachází zastupitelský úřad ČR, žádost se podává na konzulárně příslušném zastupitelském úřadu ČR v jiném akreditovaném státě (často sousedním) nebo na zastupitelském úřadu jiného státu schengenského prostoru – pokud s ním ČR uzavřela dohodu o zastupování.
Nachází-li se na území jednoho státu více konzulárních úřadů Česka (např. konzulární úřad při zastupitelském úřadu a dále generální konzulát/y), žádost se podává na konzulárním úřadu, v jehož konzulárním obvodu má žadatel pobyt.
Žádost může být také podána prostřednictvím vízového centra.
Žádost může být dále podána prostřednictvím akreditované cestovní kanceláře – více na webových stránkách zastupitelských úřadů ČR, které tuto službu využívají.
Kdy podat žádost
Žádost lze podat 6 měsíců před cestou. Maximální lhůta pro vyřízení žádosti je 15 dní (delší lhůty jsou možné, ale výjimečné), a proto by neměla být žádost podána později než 15 dní před cestou. Žádost podaná později než 15 dní před cestou nemusí být včas vyřízena.
V cestovním dokladu může být vyznačeno pouze jedno platné schengenské (krátkodobé) vízum. Držitelé schengenského (krátkodobého) víza pro více vstupů mohou podat žádost během jeho platnosti, avšak pouze je-li tato platnost delší než 6 měsíců.
Jak dlouho lze pobývat
Délka platnosti schengenského (krátkodobého) víza se určuje podle požadované a doložené délky pobytu.
Pravidlo 90/180: V schengenském prostoru lze pobývat max. 90 dní během jakýchkoliv 180 dní. Po vyčerpání 90 dní je třeba schengenský prostor opustit. Je povinností cizince si počet dní ohlídat a nepřekročit jej. Počet dní pobytu na území schengenského prostoru se zjistí pomocí vstupních a výstupních razítek. Jako pomocný nástroj pro výpočet dní lze ¨použít tzv. norskou kalkulačku.
Pravidlo 90/180 se netýká cizinců, kteří (1) pobývali v ČR / schengenském prostoru na základě schengenského (krátkodobého) víza a pro další krátkodobý pobyt jim bylo vystaveno krátkodobé vízum pouze pro Česko (tato víza jsou udělována pouze výjimečně), (2) budou dále pobývat v Česku na základě dlouhodobého víza nebo povolení k pobytu, nebo (3) kteří mohou pobývat na území Česka na základě bilaterální dohody.
Rozhodnutí o vízu
Žádost o schengenské (krátkodobé) vízum je ve většině běžných případů vyřízena během 7–15 dnů. Delší lhůty jsou možné, ale výjimečné.
Lhůty mohou být kratší na základě dohod o usnadnění vízového režimu.
V případě neudělení (a zrušení nebo zneplatnění) schengenského (krátkodobého) víza obdržíte formulář, kde je uveden důvod a možnost dalšího postupu – např. podání nové žádosti nebo podání žádosti o nové posouzení důvodů neudělení víza. Žádost o nové posouzení důvodů neudělení víza musí být doručena konzulárnímu úřadu, který o žádosti rozhodl, během 15 dnů od obdržení rozhodnutí o zamítnutí – v originále s originálem podpisu (tj. osobně, poštou nebo datovou schránkou). Instrukce jsou rovněž uvedeny na formuláři.
Vstup na území
Policie ČR může při vstupní pasové kontrole požádat o předložení náležitostí předkládaných k žádosti o vízum. Udělení víza automaticky nezaručuje vstup na území.
Cizinec starší 15 let je povinen do 3 pracovních dní ode dne vstupu na území ohlásit na místně příslušné pobočce Služby cizinecké policie místo pobytu. Za osobu ubytovanou v hotelu splní ohlašovací povinnost hotel.
Prodloužení víza
O prodloužení doby platnosti schengenského (krátkodobého) víza lze v mimořádných a odůvodněných případech požádat místně příslušnou pobočku Služby cizinecké policie, a to nejdříve 30 dní a nejpozději 3 dny před uplynutím povolené doby pobytu.
Zastupování zastupitelským úřadem jiného členského státu EU ve vztahu k novému posouzení důvodů neudělení víza a ke kategorii žadatelů RP
Žádost o vízum se podává podle pokynů zastupujícího konzulátu, který také rozhoduje o udělení víza. I případné odvolací řízení proti neudělení víza se řídí právem státu, jehož zastupitelský úřad nabral žádost a rozhodnul o ní, přičemž odvolací řízení vedou správní orgány tohoto zastupujícího státu.
V případě rodinných příslušníků občanů ČR může nastat situace, že vízum nebude uděleno z důvodu chybějícího tzv. „vnitrostátního dorovnání“ (tzn. rozšíření aplikace Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2004/38/ES, o právu občanů Unie a jejich rodinných příslušníků svobodně se pohybovat a pobývat na území členských států i na nemigrující rodinné příslušníky občanů daného členského státu) v právním řádu zastupujícího členského státu.
Právní zdroje:
- Nařízení EP a Rady (ES) č. 810/2009 ze dne 13. července 2009 o kodexu Společenství o vízech (vízový kodex)
- Nařízení EP a Rady (ES) č. 562/2006 ze dne 15. března 2006, kterým se stanoví kodex Společenství o pravidlech upravujících přeshraniční pohyb osob (Schengenský hraniční kodex)
- Zákon č. 326/1999 Sb., o pobytu cizinců na území ČR a o změně některých zákonů
- Dohoda mezi vládami států Hospodářské unie Beneluxu, Spolkové republiky Německo a Francouzské republiky o postupném odstraňování kontrol na společných hranicích, podepsaná v Schengenu dne 14. června 1985
- Schengenská prováděcí úmluva
Užitečné odkazy:
Informace Euroskopu o Schengenu
Brožura Evropské komise o Schengenu
Informace Ministerstva vnitra o Schengenu
Informace Úřadu pro ochranu osobních údajů o Schengenu
Informace Evropské komise o Schengenu (anglicky)
Informace EUR-Lexu o Schengenu (anglicky)
Schengen Visa Info (anglicky)