česky 

rozšířené vyhledávání
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

Videokonference českých velvyslanců z regionu Blízkého východu

MZV uspořádalo 18. ledna 2021 formou videokonference regionální poradu vedoucích českých zastupitelských úřadů v regionu Blízkého východu a severní Afriky. Jednání vedl náměstek pro mimoevropské země a ekonomickou diplomacii Martin Tlapa.
 

Pravidelné velvyslanecké konzultace se letos uskutečnily kvůli probíhající pandemii COVID-19 virtuálně. Náměstek Tlapa poděkoval účastníkům za flexibilitu, s jakou se české zastupitelské úřady s obtížnými podmínkami vyrovnaly. Česká diplomacie pomohla s evakuací více než 15 tisíc Čechů ze zahraničí, tři speciální lety byly vypraveny i z oblasti Blízkého východu. Během roku 2020 se podařilo navzdory komplikacím realizovat mnoho projektů ekonomické diplomacie a MZV dále pomáhá českým exportérům adaptovat se na vzniklou situaci, především vyhledáváním nových příležitostí a podporou obchodních cest týkajících se probíhajících kontraktů.

Jednání bylo věnováno politickým vztahům s klíčovými partnery na Blízkém východě a aktuálním regionálním otázkám. Navzdory probíhající pandemii  COVID-19 se v uplynulém roce podařilo realizovat důležité návštěvy a politické konzultace. Vedle diplomatických jednání MZV dále realizuje projekty v oblasti rozvojové spolupráce a poskytuje efektivní humanitární pomoc, aktuálně zaměřenou na pomoc zemím ohroženým koronavirem. V neposlední řadě se podařilo navzdory všem komplikacím dokončit i dlouho připravované akce v oblasti veřejné diplomacie, např. významnou egyptologickou výstavu Sluneční králové.

Náměstek Tlapa závěrem poděkoval velvyslancům a jejich úřadům za mimořádné nasazení v roce 2020 a vyjádřil přesvědčení, že pravidelná letní konference se již uskuteční za osobní účasti v Praze.