česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: MZV
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo

V Černínském paláci se představili noví velvyslanci ve Španělsku, Egyptě a Iráku

Náměstek ministra zahraničních věcí Martin Tlapa představil dne 9. října 2018 v Černínském paláci zástupcům firem a představitelům kulturní a akademické sféry nové české velvyslance Ivana Jančárka (Španělsko), Jana Fulíka (Egypt) a Martina Vítka (Irák). U jednotlivých zemí náměstek Tlapa akcentoval zejména obchodně ekonomické zájmy České republiky a upozornil na perspektivní obory možné spolupráce.
 

Martin Tlapa připomněl, že Španělsko je jedním z největších trhů EU. V posledních letech zůstává vzájemný vývoz a dovoz mezi Českou republikou a Španělskem na standardní úrovni bez zásadních změn, ovšem s trvalým meziročním nárůstem. V minulém roce dosáhl objem vzájemného obchodu 7,29 mld. EUR (z toho český vývoz byl 4,6 mld EUR a dovoz činil 2,7 mld. EUR). Perspektivní oblasti spolupráce pro české firmy jsou zejména v automobilovém průmyslu, stavebnictví, železniční, silniční a letecké infrastruktuře, v energetice a zemědělství a potravinářském průmyslu.

Dále sdělil, že obchodní spolupráce mezi Českou republikou a Egyptem vykazuje trvale vysoké aktivní saldo ve prospěch české strany. Egypt je jedním z největších českých obchodních partnerů nejen na africkém kontinentu a v oblasti Blízkého východu, ale i jedním z největších v rámci rozvojových zemí. Český vývoz do Egypta však tvoří pouze 0,6 % celkového egyptského dovozu a je tak prostor pro aktivní práci v oblasti ekonomické diplomacie. V roce 2017 dosahoval český vývoz do Egypta 262 mil. USD a dovoz z Egypta 84 mil. USD. Mezi perspektivní obory spolupráce je možné zařadit energetiku, obraný a dopravní průmysl, stavebnictví a potravinářství.

Konstatoval, že vzájemný obchod mezi Českou republikou a Irákem dlouhodobě kolísá, přesto Česká republika tradičně ukončuje roky s pozitivní bilancí. V roce 2017 klesly exporty na polovinu hodnoty z let 2015 a 2016, a to na 61 mil. USD. Do konce července 2018 zatím dosahují 30 mil. USD. Nejvíce se z České republiky vyváží stroje a dopravní prostředky, průmyslové spotřební zboží, papír a kovové výrobky. Perspektivní oblasti spolupráce jsou v obranném průmyslu, ropném průmyslu a v energetice.

Noví velvyslanci ČR informovali o připravenosti jim svěřených zastupitelských úřadů pomáhat rozvoji obchodně ekonomické spolupráce, a to zejména s cílem podpořit export české produkce a příliv investic do České republiky.

Proexportní setkání nových velvyslanců s českými vývozci je již tradiční akcí Ministerstva zahraničních věcí ČR, kde se zástupci firem mají možnost osobně seznámit s novými velvyslanci a informovat je o svých projektech a záměrech v uvedených teritoriích.