
Projekt “České letectví: A-Z řešení pro Čínu” má první konkrétní výstupy
14.10.2016 / 12:51 | Aktualizováno: 14.10.2016 / 14:44
Viceadministrátor Úřadu pro civilní letectví Číny (CAAC) Wang Zhiqing předal dne 12. října 2016 představitelům firem Skyleader a Direct Fly validaci typových certifikátů pro dvě ultralehká letadla.
Tento krok je prvním konkrétním výsledkem dohody podepsané v březnu 2016 ministrem dopravy ČR Danem Ťokem a administrátorem CAAC Feng Zhenglin na téma usnadnění certifikace ultralehkých letadel. Jedná se o dohodu dojednanou mezi Leteckou amatérskou asociací/MD a CAAC v průběhu uplynulého roku, která umožní českým výrobcům ultralehkých letadel vstup na čínský trh, a to ať již samostatně, nebo ve spolupráci s čínskými partnery. Obě zmíněné firmy již mají partnery, kteří hodlají v ČLR zmíněná letadla vyrábět: firma AVIC Zigong (provincie Sichuan) - spolupracuje se Skyleader, a firma Wanfeng (provnicie Zhijiang) - spolupracuje s Direct Fly.
Za další nesporný úspěch z oblasti výcviku pilotů lze považovat úspěšný audit letecké školy FAIR, který se uskutečnil v září 2016 v průběhu workshopu organizovaného v rámci projektu ekonomické diplomacie MZV. Wang Zhiqing v průběhu slavnostní recepce na MZV slavnostně předal letecké škole FAIR oprávnění cvičit piloty Sichan Airlines. Po dvou letech úspěšného tréninku by pak škola měla být otevřena i pilotům ostatních leteckých společností. FAIR se tak stává 3. certifikovanou školou pro výcvik čínských pilotů v Evropě.
Pokroku v oblasti letectví přispěly primárně dynamicky se rozvíjející bilaterální vztahy mezi Českou republikou a ČLR a fakt, že téma letectví bylo během posledních setkání na nejvyšší úrovni jedním z hlavních témat (včetně přímého leteckého propojení). Nezanedbatelnou roli však sehrál právě projekt ekonomické diplomacie “České letectví: A-Z řešení pro Čínu”, který sdružil všechny klíčové aktéry, koordinoval jejich činnost v Číně a umožnil výměny expertů na pracovní úrovni.
Letectví bude také jedním z hlavních témat propagace ČR v příštím roce. Velvyslanectví ČR připravuje mj. v průběhu příštího roku v Pekingu, provincii Shaanxi a provincii Sichuan “Czech Year on the New Silk Road”. Na leteckých aktivitách bude i nadále spolupracovat také Čínsko-český letecký spolek.
MZV bude z titulu koordinátora aktivit 16+1 pokračovat v podpoře CEEC-China Aviation Forum v Praze v roce 2017, o kterém se v průběhu jednání v Praze diskutovalo. Gestorem má být Ministerstvo dopravy ČR a hlavními organizátory Smíšená česko-čínská komora vzájemné spolupráce a Čínsko-český letecký spolek. Jedná se o jeden z možných příspěvků ČR do aktivit ve formátu 16+1 pro rok 2017.
Letectví je jednou z oblastí, které jsou chápány jako český příspěvek do budování nové Hedvábné stezky. Prvními úspěchy jsou tři letecké linky, které spojily Prahu (střed Evropy) se třemi významnými body v ČLR - Pekingem, Šanghají a Chengdu. MZV ČR se ve svých projektech snaží využít potenciálu českého letectví přispět k rozvoji leteckého průmyslu v ČLR.