česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © Ministerstvo zahraničních věcí ČR
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo LinkedIn logo

Náměstek Tlapa přijal velvyslankyni Peru

Náměstek ministra zahraničí ČR Martin Tlapa přijal dne 6. října 2020 velvyslankyni Peruánské republiky Lilianu de Olarte de Torres-Muga. Hlavním tématem rozhovoru byla spolupráce mezi Českou republikou a Peru v souvislosti s pandemií COVID-19 a příležitosti pro české zdravotnické firmy na peruánském trhu. Peru patří mezi země nejvíce postižené koronavirovou epidemií.  Peruánská strana má zájem o sdílení zkušeností a materiální a technickou asistenci České republiky. Česká republika si je vědoma výzev, kterým Peru v průběhu pandemie čelí a poskytla v červenci 2020 humanitární pomoc.

Ministerstvo zahraničních věcí České republiky vyjádřilo solidaritu a poskytlo Peru v letošním roce humanitární pomoc ve výši 3,5 milionu Kč pro účely řešení důsledků pandemie COVID-19 v Limě a situace venezuelských uprchlíků. Náměstek Tlapa zdůraznil, že Peru je v rámci regionu Latinské Ameriky jedním z významných příjemců zahraniční rozvojové spolupráce České republiky. Každoročně jsou z prostředků Ministerstva zahraničních věcí České republiky financovány formou malých lokálních projektů rozvojové aktivity místních neziskových organizací a asociací. Celkově Česká republika od roku 2019 poskytla Peru humanitární a rozvojovou pomoc v hodnotě 16,4 mil Kč.

Hned na počátku pandemie COVID-19 v březnu 2020 prohlásila peruánská vláda za absolutní prioritu zdravotní sektor. Náměstek Tlapa velvyslankyni de Olarte předal nabídku ČR připravenou pro Peru Asociací výrobců a dodavatelů zdravotnických prostředků s rozsáhlými zkušenostmi českých firem při projektování a výstavbě nemocnic v Africe a Asii. Sledujeme plány peruánské vlády na výstavbu nemocnic na severu země a máme zájem o účast českých firem ve vypisovaných tendrech. Za účelem prezentace české zdravotnické techniky, přístrojů a materiálů v Peru připravuje Velvyslanectví České republiky v Limě v rámci projektu na podporu ekonomické diplomacie pro rok 2021 podnikatelskou misi.

Vztahy mezi Českou republikou a Peru jsou na velmi dobré úrovni, tradičně přátelské, založené na rozvoji obchodní výměny a politické spolupráci. Obchodní výměna mezi oběma zeměmi každoročně roste. Hlavní položky českého vývozu do Peru jsou vlna, plastové trubky, elektrické obvody a ruční nástroje. Z Peru dovážíme hroznové víno, avokádo, mango a borůvky. Peru je blízkým a stabilním partnerem České republiky v Jižní Americe.

Peruánská ekonomika je jedna z nejrychleji rostoucích v Latinské Americe. Letos měla podle prognóz jít vzhůru o 3,1 %, dopad na ekonomiku však měla koronakrize. Už za letošní březen vykazovala propad o 20 % oproti stejnému období v roce 2019 a celoročně se pak očekává průměrný pokles o 9,2 %. Díky své opatrné fiskální politice posledních let se Peru nyní může opřít o nemalé úspory (68 mld. USD, tj. 29 % HDP). Jeho dlouhodobé zadlužení na pouhých 27 % HDP (jedno z nejnižších v Latinské Americe) jej také pravděpodobně zařadí mezi příjemce velmi výhodné flexibilní půjčky MMF ve výši 18 mld. USD, o kterou oficiálně požádalo. Díky velice úspěšné emisi vládních dluhopisů ve výši 3 mld. USD, které byly osmkrát přepsány, si navíc jen pro tento rok zajistilo hotovost nejméně 12 mld. USD (6 % HDP).

Díky velkému objemu dostupných prostředků si mohla peruánská vláda dovolit kompenzovat obchodní ztráty silným, v Latinské Americe zatím nejambicióznějším, programem fiskálních opatření na podporu ekonomiky ve výši 26 mld. USD (12 % HDP). Dvě třetiny balíčku tvoří garanční program „Reaktivuj Peru“, který poskytuje podnikům 9 mld. USD (4 % HDP) ve vládou podporovaných půjčkách s nízkým úrokem. Mikro, malé a střední podniky se navíc mohou obrátit na nově vytvořený fond (celkem 230 mil. USD) se žádostí o rychlou půjčku za účelem financování či restrukturace dluhů a poskytnutí platů svým zaměstnancům. Půjčky mají splatnost až 3 roky s tím, že splátky jsou prvních 12 měsíců zmrazeny. Vláda navíc přispívá na 35 % platu zaměstnanců s nižšími příjmy (méně než 1 500 PEN, tj. 500 USD měsíčně) a sociálně nejslabším obyvatelům vyplácí měsíční příspěvky v hodnotě 760 PEN. Kromě fiskálních opatření vlády došlo také ke snížení referenční sazby Centrální banky z 2,25 % na 0,25 %.