česky 

rozšířené vyhledávání
na_celou_sirku
Foto: © European Union , 2018 / Source: EC - Audiovisual Service
Upozornění na článek Tisknout Zmenšit písmo Zvětšit písmo X logo Facebook logo LinkedIn logo

Evropské blokovací nařízení na podporu dohody s Íránem o jaderném programu začíná platit

Dne 7. srpna 2018 vstoupilo v souvislosti s první skupinou sankcí USA proti Íránu v platnost aktualizované blokovací nařízení EU. Cílem je zmírnit dopady sankcí na zájmy podnikatelů z EU, kteří v Íránu podnikají. Aktualizované blokovací nařízení umožňuje evropským subjektům získat náhradu škody plynoucí z amerických sankcí od osob či subjektů, které ji způsobily, a ruší účinek rozhodnutí soudů třetích zemí, která z nich vycházejí. Nařízení je součástí snah EU o pokračování a realizaci Společného komplexního akčního plánu (JCPOA) s Íránem, známého jako dohoda o jaderném programu.
 

USA dne 6. srpna 2018 opětovně uvalily sankce na Írán, které se týkají zejména finančních opatření a surovin. Sankce mohou zasáhnout i evropské podniky, které podnikají v Íránu a zároveň mají obchodní vazby na USA. EU v reakci na znovuobnovení sankcí a jejich extrateritorialitu aktualizovala blokační nařízení z roku 1996. Toto nařízení umožňuje evropským subjektům získat náhradu škody plynoucí z amerických sankcí od osob či subjektů, které ji způsobily, a ruší účinek rozhodnutí soudů třetích zemí, která z nich vycházejí. Nařízení zároveň zakazuje subjektům z EU tyto sankce dodržovat, pokud jim to Evropská komise výjimečně nepovolí. Povolení Evropské komise je možno udělit v případě, že by jejich nedodržení vážně poškodilo zájmy podnikatele či zájmy Unie.

Evropská unie nadále podporuje úplné a účinné provádění JCPOA, který umožnil normalizaci obchodních a hospodářských vztahů s Íránem. Česká republika sdílí názor EU, stejně tak i odhodlání zachovat úzkou spolupráci s USA. Evropská unie je plně zavázána k trvalému, úplnému a účinnému provádění plánu JCPOA, bude-li své závazky ohledně jaderného programu dodržovat také Írán. Zrušení sankcí souvisejících s jaderným programem, které umožňuje normalizaci obchodních a hospodářských vztahů s Íránem, představuje zásadní složku akčního plánu. Zároveň je Evropská unie ovšem odhodlána zachovat spolupráci se Spojenými státy, které zůstávají jejím klíčovým partnerem a spojencem.

Evropská unie také ve spolupráci s členskými státy připravuje opatření pro spolupráci s Íránem v klíčových hospodářských odvětvích, zejména v oblasti bankovnictví a financí, obchodu a investic, ropy a dopravy.

Znovuzavedení sankcí souvisí s květnovým rozhodnutím USA odstoupit od JCPOA. První část sankcí vstoupila v platnost 6. srpna 2018, druhá část začne platit po skončení 180ti denní lhůty dne 4. listopadu 2018.

Zde naleznete aktualizované blokační nařízení a odpovědi na časté otázky vydané Evropskou komisí.