
Analýza Trh se zdravotnickými technologiemi: Saudská Arábie a Omán
13.12.2019 / 13:11 | Aktualizováno: 13.12.2019 / 14:39
Ministerstvo zahraničních věcí ve spolupráci se Západočeskou univerzitou připravilo sektorově-regionální analýzu zaměřenou na sektor zdravotnických technologií v Saudské Arábii a Ománu. Analýza podnikatelům přiblíží místní trhy a kulturně obchodní zvyklosti. Studie vznikla k příležitosti cesty ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha s podnikateli do Saudské Arábie a Ománu v prosinci 2019. Díky analýze dochází k propojení aplikovaného výzkumu vysokých škol do praxe.
Na trhu se zdravotnickými technologiemi a potřebami v regionu Blízkého východu tvoří saudsko-arabský trh největší podíl. Výdaje na zdravotnictví jsou největší položkou státního rozpočtu a navzdory rozpočtovým škrtům souvisejícím s poklesem ceny ropy se zdravotnictví drží jako nejstabilněji financovaný sektor. Zdravotní péče a na ni navázané sektory představují nejrychleji se rozvíjející segmenty trhu.
Omán se během několika desetiletí proměnil z pouštního chudého sultanátu do moderní bohaté vzdělané infrastrukturně vyspělé země. Proměnu umožnily zisky z prodeje ropy a výhodná geostrategická poloha. Podobně jako další ropné země, také Omán se snaží diverzifikovat svoji ekonomiku a rozvoj zdravotní péče a zdravotnického trhu má být jedním z pilířů post-ropné ekonomiky. Poslední dekáda ukázala, že ománská vláda myslí transformaci a investice do zdravotního systému vážně: zvýšil se počet nemocnic a lékařského personálu, je zaváděn systém zdravotního pojištění a vláda přijala systém pobídek rozvoje zdravotní péče a trhu se zdravotnickými technologiemi, pomůckami a léky.
Analýza se konkrétně věnuje čtyřem segmentům:
1) zdravotnickým technologiím
2) zdravotnickým pomůckám, přístrojům a vybavení
3) farmaceutickému trhu
4) zdravotní péči a vzdělávání, a zdravotní turistice.