Filmový večer k 40. výročí smrti Jana Palacha
20.01.2009 / 09:58 | Aktualizováno: 26.03.2014 / 13:30
V pondělí 19. ledna 2009 se uskutečnil na Velvyslanectví České republiky v Kodani vzpomínkový filmový večer k uctění 40. výročí úmrtí Jana Palacha.
V jeho úvodu představil velvyslanec Z. Lyčka rozsáhlý sborník textů a dokumentů Jan Palach, který vyšel 14. ledna v Praze k připomenutí tohoto výročí. Sborník se týká nejen J. Palacha, ale také Jana Zajíce, Evžena Plocka a dalších mladých lidí v tehdejším východním bloku, kteří zvolili tuto formu odporu proti komunistickému režimu. Obsahuje dokumenty z Archivu bezpečnostních složek, Palachovy dopisy, studii historika Petra Blažka, zahrnuje také ohlasy na tyto činy ve filmu, literatuře a hudbě.
V rámci večera na Velvyslanectví byly promítnuty dokumentární filmy: Jan 69 (1969) režiséra Stanislava Miloty a Jaromíra Kalisty, Ticho (1969) režiséra Milana Peera a Příběh Palachova hrobu (1996) režiséra Dobroslava Zborníka.
Ve druhé části večera byl uveden nejnovější dokument režisérky Kristiny Vlachové Poselství Jana Palacha (2008), který odhaluje doposud nezveřejněné filmové záběry a materiály z archivu Ministerstva vnitra ČR. K. Vlachová se soustředila na rodinné zázemí J. Palacha, jeho přátele, spolužáky a pedagogy, aby osvětlila motiv jeho oběti.
Filmy o Janu Palachovi budou v dánském hlavním městě uvedeny ještě jednou, 30. dubna 2009 v Královské knihovně v Kodani, u příležitosti zahájení výstavy fotografií 68/89. Bude to největší oficiální doprovodná akce CZ PRES v Dánsku.
S režisérkou Kristinou Vlachovou se diváci a filmoví příznivci měli možnost osobně sejít u dalšího promítání na Velvyslanectví ČR v Kodani ve středu 21. ledna 2009. Uveden byl její film o zločinech komunismu Dračí setba. Za tento dokument obdržela cenu filmového a televizního svazu FITES Trilobit Beroun 2006.
Byl zpracováván po dobu deseti let a zachycuje dobu stalinismu v Československu, zločiny komunismu a vyrovnávání se s nimi. Ve filmu představuje jeden z četných komunistických lágrů, kterými byla poseta republika, Vojna u Příbrami. Podobnými „nápravnými“ institucemi prošlo na 250.000 československých občanů. K. Vlachová přináší rozhovory s několika bývalými bachaři, dosud přesvědčenými o správnosti svého konání, i výpovědi někdejších vězňů, zklamaných, že dosud nebylo učiněno spravedlnosti zadost.
Režisérka K. Vlachová se dlouhodobě věnuje časosběrným dokumentům, v nichž mapuje období transformace. Dosud jich natočila deset. Vedle Dračí setby a Poselství Jana Palacha zaujaly pozornost diváků i filmových kritiků dokumentární snímky Cesty naděje, Boj o paměť národa, Zpráva o králi Šumavy, Kauza Uherské Hradiště, Věž smrti aj.
Po promítání se konala beseda s režisérkou. Diváci, mladí lidé i krajané starší generace, kladli K. Vlachové otázky, reagovali na filmy Dračí setba i Poselství Jana Palacha, sdělovali své názory, vystoupili také se svými osobními poznatky a zkušenostmi s komunistickým režimem.